Flashcards, a więc karty z ilustracjami pokazującymi różnego rodzaju obiekty, cieszą się coraz większą popularnością. Czym są karty obrazkowe dla dzieci i do czego służą? Co trzeba wziąć pod uwagę przy ich zakupie? Jak należy się nimi bawić, aby jednocześnie dziecko się czegoś nauczyło? Odpowiedzi na te pytania czekają na Ciebie w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu.
Czym są karty obrazkowe dla dzieci?
Karty obrazkowe dla dzieci, zwane także flashcards, to specjalne karty z ilustracjami, które pokazują dany przedmiot lub obiekt. Są powszechnie wykorzystywane np. podczas nauki języków obcych, w celu utrwalania słownictwa. Można ich używać także w naturalnym przyswajaniu języka poprzez zabawę w warunkach domowych. Nie brakuje bowiem ciekawych propozycji zabaw z tego typu kartami. Co jeszcze warto na ich temat wiedzieć?
Karty obrazkowe dla dzieci można dostać w wielu sklepach, np. księgarniach i sklepach papierniczych. Są dostępne także w internecie – znajdziesz je również w naszym e-sklepie. Wcale nie są to produkty drogie. Niektórzy rodzice wykonują je nawet samodzielnie. Potrzebne są do tego jedynie kartki z białego bloku technicznego i wycinki z gazet przedstawiające różne obiekty.
Jakie karty obrazkowe dla dzieci warto wybrać?
Czym powinny charakteryzować się karty obrazkowe dla dzieci? Kluczową kwestią jest na pewno ich wytrzymałość. Świetnie sprawdzają się karty tekturowe, w szczególności te laminowane. Można je śmiało wykorzystywać do wielu różnych zabaw. Warto stawiać na karty, na których obiekty są przedstawione przy pomocy zdjęć lub realistycznych ilustracji. Dziecko musi bowiem od razu wiedzieć, o jaki przedmiot chodzi. Fotografie muszą być jednoznaczne.
Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku minimalizm. Najlepszym wyborem są karty obrazkowe z białym, gładkim tłem. Obiekty mają być na nich przedstawiane bez żadnych zbędnych dodatków. Dobrze, gdy rewers jest pusty, bo takie karty można modyfikować i dopasowywać do swoich aktualnych potrzeb.
Jeśli karty obrazkowe dla dzieci mają napisy, to muszą być one wyraźne, np. napisane czarnym kolorem i klasyczną czcionką. To aspekt bardzo istotny przy nauce czytania.
Karty obrazkowe dla dzieci – propozycje zabaw
W sieci znaleźć można sporo ciekawych propozycji na zabawy z kartami obrazkowymi dla dzieci. Wiele z nich doskonale sprawdza się w grupach. Oto krótka charakterystyka kilku wartych uwagi aktywności.
Czego brakuje?
W tym przypadku karty obrazkowe dla dzieci są rozkładane na stole lub podłodze. Warto je kolejno nazywać. Można przy tym urozmaicać sposób swojej wypowiedzi. Po utrwaleniu słówek dziecko powinno zamknąć oczy. Wtedy rodzic lub opiekun usuwa jedną z kart. Maluch ma za zadanie odgadnąć, która z nich zniknęła.
Co się zmieniło?
Podobnie jak w poprzedniej zabawie, także i w tym przypadku trzeba rozłożyć karty na stole lub podłodze i kolejno je nazwać. Gdy dziecko zamknie oczy, dwie karty są zamieniane miejscami. Maluch musi odgadnąć, co się zmieniło. Gdy pociecha jest nieco starsza, zamienić można nawet trzy karty.
Zabawa Keyhole
W tym przypadku karty obrazkowe dla dzieci są zakryte. Maluch widzi jedynie ich fragmenty – przez niewielki otwór, np. dziurkę od klucza. Taką kartę przygotować można samodzielnie z tektury w ciemnym kolorze. Do zabawy należy wybrać karty obrazkowe dostosowane do możliwości dziecka. Maluch ma za zadanie zgadywać, jaki obiekt widać przed dziurkę od klucza.
Zabawa w szpiega
Dziecko ma za zadanie odszukać obiekt, który osoba prowadząca zabawę ma na myśli. Trzeba w tym celu rozłożyć karty na stole lub podłodze. Rodzic lub opiekun wybiera ich cechy, ale nie używa nazwy obiektów. Mówi np. ”myślę o czymś bardzo małym” lub “myślę o czymś niebieskim”. W ten sposób dziecko jest naprowadzane na dany przedmiot.
Odszukaj kartę
Także i w tym przypadku karty obrazkowe należy rozłożyć na stole lub podłodze. Potem wybrane z nich trzeba nazwać i zrobić przerwę w zabawie, np. na posłuchanie piosenki. Następnie dziecko należy zapytać o dany obiekt z karty. Maluch musi szybko zareagować i odnaleźć przedmiot, np. stawiając na nim swoją stopę lub kładąc dłoń.