Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, iż dzieci rozwijają się w różnym tempie. Poza tym, jednym potrzebna jest większa pomoc ze strony rodziców, a innym mniejsza. We wczesnych latach życia rozwój malucha jest bardzo ważny. Wpływa on między innymi na jego późniejsze umiejętności. Jesteś rodzicem i zastanawiasz się, w jaki sposób zadbać o to, aby Twoje dziecko rozwijało się prawidłowo? Warto wykonywać z nim specjalne zadania edukacyjne. Wiele z nich jest przystosowanych już dla 5-latków. Które wybrać, aby skutecznie wspierać intelektualny rozwój malucha? Oto kilka prostych podpowiedzi.
Czy edukacyjne zadania dla 5-latka to dobry pomysł?
Masz wątpliwości, czy Twoje dziecko jest już gotowe na naukę? Musisz wiedzieć, że rozpoczęcie wykonywania zadań edukacyjnych z 5-latkiem jest bardzo dobrym pomysłem. Dlaczego? Maluchy na tym etapie rozwoju są bardzo ciekawe otaczającego ich świata. W związku z tym chłoną wiedzę dużo szybciej. Poza tym zaczynają coraz więcej rozumieć i są w stanie skupić się znacznie dłużej niż jeszcze rok temu. Nie wahaj się więc zbyt długo nad wprowadzeniem tego rodzaju aktywności – zwłaszcza gdy Twoje dziecko boryka się z jakimikolwiek trudnościami rozwojowymi. Podczas wykonywania edukacyjnych zadań zarówno Twój 5-latek, jak i Ty sam możecie mieć wiele frajdy. Tak naprawdę tego typu ćwiczenia nigdy nie są nazbyt wymagające. Ponadto mają jedną ogromną zaletę, a mianowicie pozwalają dzieciom odkryć w sobie ciekawe talenty.
Jakie zadania dla 5-latka będą najlepsze?
Nie masz pomysłu na to, jakie zadania dla 5-latka przyniosłyby frajdę i pomogłyby rozwinąć się Twojemu dziecku? Ciekawym pomysłem na edukacyjne aktywności może okazać się metoda Glenna Domana. Polega ona na kilkukrotnym pokazywaniu dziecku kart o określonej tematyce – na przykład nauka cyferek poprzez wskazywanie jednej karty z cyfrą oraz drugiej z odpowiednią ilością misiów. To oczywiście tylko jedna z propozycji. Warto jednak wiedzieć, że do takiej zabawy znajdziesz w naszym asortymencie odpowiednie pakiety, np. zestaw do matematyki. Możesz także wyposażyć się w specjalne czyste karty, dzięki którym samodzielnie przygotujesz szablony do nauki.
Oprócz tego ze swoją pociechą możesz również wykonywać zabawy logiczne, np. wykorzystując zagadki obrazkowe z naszego sklepu internetowego, a także inne wczesne pomoce. Pamiętaj jednak, aby brać czynny udział w zadaniach. Dzieci to doskonali obserwatorzy i od razu wyczują, że nie jesteś w pełni zaangażowany. Nie zapomnij również, aby chwalić swoją pociechę po każdej sesji zadań.
Jak jeszcze można wspierać rozwój 5-latka?
Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz wspierać rozwój swojego 5-latka? Czasami wydawać Ci się może, że Twoje dziecko ma duże braki i niektóre rzeczy powinno już wykonywać prawidłowo. Pamiętaj jednak, że ten mały człowiek ma dopiero 5 lat i nie zawsze będzie się rozwijał tak szybko, jak jego rówieśnicy. Do każdego dziecka trzeba podchodzić indywidualnie. Poza tym w takiej sytuacji powinieneś jedynie systematycznie wspierać swojego malucha i zachęcać go do wykonywania zadań edukacyjnych. Zwróć uwagę na to, jakie zabawki dla niego wybierasz, a także na to, jakie zadania mu wymyślasz. Powinny być one dopasowane do jego wieku i możliwości. Nie zapomnij, że warto stawiać na takie pomoce, które są przygotowane przez specjalistów. Wiele propozycji takich materiałów znajdziesz w naszym asortymencie.
Kluczowe jest to, iż dziecko przede wszystkim musi czerpać radość z wykonywanych zadań, Inaczej szybko się zniechęci do nauki, a przecież nie taki jest Twój cel. W związku z tym podczas każdej aktywności chwal oraz nagradzaj swoją pociechę. Dzięki temu na pewno będzie ona zmotywowana do dalszej pracy. Gdy widzisz, że dziecko zaczyna się już nudzić, zmieńcie zabawę. W przeciwnym razie zainteresuje się ono czymś innym i nie będzie chciało już więcej brać udziału w przygotowywanych przez Ciebie zadaniach.
Zadania dla 5-latka bazujące na metodzie Domana
Dobrym pomysłem na zadania dla 5-latka są te, które bazują na metodzie Glenna Domana. W ten sposób można uczyć dziecko np. czytać. Metoda polega na pokazywaniu maluchowi zestawów kart ze słowami. Początkowo powinny to być proste rzeczowniki związane z otoczeniem dziecka. Z czasem można dodawać trudniejsze słowa, a później przejść do wyrażeń i nawet całych zdań. Każdego dnia warto odbyć trzy takie sesje. Najlepiej, aby odstępy pomiędzy nimi wynosiły około 30 minut. Jeśli nie wiesz, jak rozplanować zadania, skorzystaj z naszych pakietów, do których dołączyliśmy specjalne harmonogramy. Poszczególne opcje różnią się między sobą m.in. intensywnością nauki. Ułatwia to dopasowanie tempa wykonywania zadań do potrzeb Twojego dziecka, a także pilnuje systematyczności, która jest podstawą edukacji.
Warto wiedzieć, że w metodzie Domana dziecko ma zapamiętywać wyrazy słuchowo, a także wzrokowo w pamięci chwilowej. Dzięki systemowi powtórzeń zostaną one zapisane również w pamięci trwałej. Oprócz tego ważne jest, aby wykonywać zadania w dogodnym dla dziecka miejscu i o odpowiednim czasie. Zadbaj o dobry nastrój, właściwe oświetlenie i pozytywne nastawienie. Pokaż maluchowi, że Tobie również sprawia to przyjemność. Jeśli będziesz udawać, dziecko szybko się zorientuje. Co więcej, nie zaczynaj od zbyt ambitnych planów i nie przedłużaj zabawy. Musi się ona skończyć jeszcze zanim Twój 5-latek się znudzi. Zasadniczo wykonywanie zadań edukacyjnych nie powinno zajmować dziennie zbyt wiele czasu. Jest to kluczowe dla podsycania chęci nauki.
Jak widać, już 5-latkowi warto proponować różne zadania edukacyjne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć uczyć go np. czytać. Dobrze jest wykorzystać do tego odpowiednie pomoce, a także przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jeśli weźmiesz pod uwagę nasze wskazówki, na pewno opracujesz dobry plan edukacji dla swojego malucha i będzie on chętnie wykonywał wybrane przez Ciebie zadania.