W dniach 24.07 - 26.07 przerwa w realizacji wysyłek. Wysyłka nastąpi 29.07

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Jak nauczyć dziecko mówić „r”? Te porady pomogą opanować tę umiejętność! 0
Jak nauczyć dziecko mówić „r”? Te porady pomogą opanować tę umiejętność!

Każde dziecko przechodzi przez etap, w którym powoli uczy się słów i literek. Jednak nie u wszystkich jest to łatwy proces, bo niektóre maluchy mogą mieć różne problemy związane z wymową. Kłopoty szczególnie się nasilają, gdy dzieci muszą opanować pewną problematyczną literę. Nie jest to jednak sytuacja, której nie dałoby się rozwiązać. Dowiedz się jak nauczyć dziecko mówić “r”.

Twoje dziecko nie wymawia „r”? Nie przejmuj się, będzie na to czas

Powinieneś wiedzieć, że nieumiejętność mówienia „r” wcale nie musi oznaczać większych problemów u Twojego dziecka. Wszystko zależy od tego, czy jego język jest już wystarczająco sprawny i czy potrafi poradzić sobie z tak skomplikowaną głoską. Trzeba również wziąć pod uwagę, że każda pociecha rozwija się w swoim własnym tempie, więc nie możesz jej na siłę zmuszać do nauki. Dlaczego? Ponieważ odniesiesz odwrotny skutek do zamierzonego i utrudnisz maluchowi prawidłowy rozwój, doprowadzając do jego późniejszych problemów z artykulacją. Musisz więc na spokojnie podejść do tematu, aby nie wyrządzić nikomu krzywdy.

Jak nauczyć dziecko, aby poprawnie wymawiało „r”? Te sposoby na pewno Ci się przydadzą!

Dziecko może mieć problem z wymową litery „r” aż do szóstego roku życia. Nie jest to niczym niezwykłym, ponieważ jest to trudna do wymówienia głoska, szczególnie gdy nie ma się odpowiednio rozwiniętego aparatu mowy. To oczywiście nie znaczy, że nie powinieneś pomagać dziecku w nabyciu nowej umiejętności. Jeśli będziesz go uczył bez niepotrzebnego pośpiechu, to maluch na pewno wyciągnie z tego cenną lekcję. Przede wszystkim musisz go nauczyć różnicy między „l” a „r”. Bo nie chodzi o to, by dziecko od razu zaczęło mówić poprawnie, ale by stopniowo przyswajało sobie wiedzę o różnicach między tymi literami.

Co jeszcze pomoże w osiągnięciu celu? Te zabawy sprawdzą się idealnie!

Różnorakie zabawy będą tutaj mile widziane, ponieważ automatycznie stworzą miłą atmosferę i jednocześnie będą niosły za sobą konkretny przekaz. Możesz więc naśladować dźwięki, które mają w sobie literę „r” (takie jak „prrrr” czy „dryń dryń”) i prosić malucha, by je powtórzył. Wszystkie ćwiczenia na giętkość języka również będą odpowiednie. Do tej kategorii można zaliczyć śpiewanie melodii zawierających w sobie literę „l”, naśladowanie odgłosu ssania cukierka, a nawet wypychanie językiem policzków. Warto na koniec zaznaczyć, że dzieci często naśladują dorosłych, więc jeśli będziesz regularnie wymawiał przy nim słowa zawierające omawianą literę, to bardzo możliwe, że Twoja pociecha zapamięta sposób w jaki to zrobiłeś.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl