
Truizmem jest stwierdzenie, że podstawą budowania korzystnego wizerunku siebie u dziecka jest stworzenie atmosfery, w której czuje się ono bezpiecznie i akceptowane.
Budowanie pozytywnego odbioru to kluczowy element zdrowego rozwoju emocjonalnego i społecznego. Należy zatem okazywać bezwarunkową miłość i akceptację jednoczenie stawiając jasne i konsekwentne granice. Tworzyć przewidywalne rutyny, które dają dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Kreowanie pozytywnego wizerunku siebie u dziecka to proces długotrwały. Poza okazywaniem dziecku, że jego uczucia i opinie są ważne, należy poświęcać dziecku niepodzielną uwagę podczas rozmowy. Stosować techniki aktywnego słuchania oraz akceptować uczucia, nawet jeśli nie zgadzamy się z jego zachowaniem. Zachęcać do podejmowania wyzwań, które stawia nas rodziców w roli motywatorów.
Motywowanie dziecka do próbowania nowych rzeczy i pokonywania trudności buduje odporność psychiczną. Jest to niezwykle istotny aspekt rodzicielstwa, który ma znaczący wpływ na jego rozwój i osiągnięcia w przyszłości. Pomaganie dziecku w zrozumieniu i wyrażaniu emocji oraz budowaniu relacji z innymi będzie zawsze nas stawiało w roli pozytywnie przychylnych mu bliskich. Nie oceniających lecz modelujących zdrowe sposoby radzenia sobie z problemami.
Dobry rodzic powinien widzieć w dziecku odrębną, wyjątkową istotę, którą wspiera, zamiast formować według własnych pragnień. Miłość i zrozumienie w tym procesie stają się pomostem między troską a wolnością. Wychowanie nie zostanie zadaniem do odrobienia, lecz wspólnym dojrzewaniem w relacji z dzieckiem.