Prawidłowy rozwój mowy jest istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka w ogóle – zarówno społecznego, jak i intelektualnego. Od tego, kiedy i jak Twoja pociecha zacznie mówić, zależą jej sukcesy w przyszłości. Masz wątpliwości, czy wszystko przebiega zgodnie z przyjętymi normami? Czytaj dalej i sprawdź, kiedy można mówić o zaburzeniach i kiedy udać się z dzieckiem do logopedy.
Przyczyny zaburzeń mowy
Wielu rodziców zastanawia się, jakie mogą być przyczyny zaburzeń prawidłowego rozwoju mowy i powstawania wad wymowy. Do najczęstszych zalicza się nieprawidłową budowę anatomiczną, małą sprawność ruchową narządów mowy, czyli języka i warg, zbyt krótkie wędzidełko, a także – długotrwałe ssanie smoczka i wady zgryzu. Jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność? Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy i jak walczyć z zauważonymi wadami wymowy? Podpowiadamy!
Kiedy z dzieckiem do logopedy?
Pierwsze objawy zaburzeń mowy możesz zauważyć stosunkowo wcześnie. Twoją czujność powinien wzbudzić na przykład brak gaworzenia u niemowlęcia. Pomiędzy czwartym, a szóstym miesiącem życia warto sprawdzić, czy dziecko reaguje na muzykę i inne dźwięki pochodzące z otoczenia. Niepokojące mogą być również brak chęci powtarzania sylab i brak zainteresowania mową po ukończeniu pierwszego roku życia, a także – nienawiązywanie kontaktu wzrokowego z osobą mówiącą. Wskazaniem do odwiedzenia logopedy powinny być także sytuacje, w których maluch mówi przez nos albo nieprawidłowo układa język – na przykład ociera nim o wargę. W przypadku starszego dziecka o konieczności wizyty w poradni logopedycznej można mówić wówczas, gdy nie wymawia jednej lub więcej samogłosek ustnych pod koniec trzeciego roku życia, a pod koniec czwartego roku życia nagminnie zamienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne. Sześciolatek natomiast nie powinien mieć już żadnych braków w słownictwie. Ich wystąpienie wymaga konsultacji z logopedą – zwłaszcza że to może być ostatni moment, w którym możliwa będzie efektowna praca z dzieckiem!
Jak pomóc dziecku? Poznaj uwagi dla rodziców i opiekunów
Już wiesz, kiedy warto udać się z dzieckiem do logopedy? Koniecznie sprawdź, jak postępować pomiędzy wizytami – oczywiście o ile nie otrzymasz innych wskazówek do pracy z dzieckiem.
Przede wszystkim, w przypadku młodszego dziecka, zrezygnuj ze smoczka i butelki ze smoczkiem tak szybko, jak to możliwe. Mówiąc do malucha, staraj się nie zdrabniać wyrazów. Używaj prostych słów, mów powoli i wyraźnie, jeśli trzeba – powtarzaj krótkie zdania kilka razy. Jeśli maluch wypowie jakieś słowo nieprawidłowo, poprawiaj, jednocześnie starając się, by dziecko patrzyło na Ciebie, kiedy mówisz. Warto także sięgać po książeczki dostosowane do wieku pociechy.