Złóż zamówienie do 12:00 w dzień roboczy, a wyślemy je tego samego dnia.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Oswoić "niegrzeczne" dziecko... 0
Oswoić "niegrzeczne" dziecko...

Oswoić "niegrzeczne" dziecko...

Niezależnie od wieku, nasze dzieci wiedzą czego chcą. Mają swoje uczucia i odczucia... tyle że nie zawsze potrafią nam je przekazać: 10-miesięczne płaczące dziecko domaga się uwagi rodziców tak samo jak krzyczący 5-latek. Zorientowanie się co naprawdę się dzieje niejednokrotnie jest wyzwaniem. Wie o tym ten, kto po prostu spytał "O co chodzi?" Dziecko często nie potrafi wyrazić swoich potrzeb słowami, a my – dorośli, nie zawsze mamy czas czekać na odpowiedź. No i jest zgrzyt: forsujemy to, co wydaje nam się z wielu względów "najlepsze w tej sytuacji", a dziecko pozostaje sfrustrowane, niezrozumiane i pozostawione ze swoim problemem.

Jednym ze skutecznych sposobów rozwiązania takiej sytuacji jest zmiana pytania. Zapytajmy konkretnie: "Jesteś głodny?" – dziecko pokiwa główką lub zaprzeczy, wtedy próbujemy kolejnych opcji: śpiący, zmęczony, coś cię boli, chcesz pić, chcesz żebym Ci poczytał? Jest duża szansa, że trafimy i uspokoimy sytuację zanim się wymknie spod kontroli, przecież znamy nasze dziecko, jego preferencje i rytuały.

Możemy pójść krok dalej i powiesić w widocznym miejscu karty z dużymi napisami: TAK, NIE, INNE i zachęcać dziecko do pokazania swoich wyborów paluszkiem lub spojrzeniem. Możemy na kartach pisać sukcesywnie słowa, które były rozwiązaniem trudnych dla dziecka sytuacji tworząc "katalog" możliwych rozwiązań. Gdy znów się zdarzy sytuacja że dziecko jest rozdrażnione, pokazujemy mu karty z odpowiedziami oraz karty TAK, NIE, INNE. Czytamy dziecku po kolei każdą kartę i dziecko prawdopodobnie wskaże kartę z rozwiązaniem. Jeśli nie, pytamy i dopisujemy kolejną kartę odpowiedzi do naszego katalogu. Zawsze podziękujmy dziecku za pomoc. Z czasem dziecko może samo domagać się pokazania kart i wskazać nam rozwiązanie. Może też zacząć traktować karty jako zabawę i będzie to wspaniały wstęp do nauki czytania. Takie postępowanie w trudnej stytuacji uczy dziecko, że problemy rozwiązujemy spokojnie i że jest dla nas ważne.

Zabawę z kartami możemy rozszerzyć: zaplanujmy razem kolejny dzień (spacer/plac zabaw/babcia), zdecydujmy co zjemy na kolację (papryka/jajko/kanapka), zapytajmy o ulubiony kolor (żółty/czerwony/niebieski), itp.

Karty do tworzenia "katalogu" czy wpisywania potrzebnych słów na bieżąco znajdą Państwo tutaj.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl