Złóż zamówienie do 12:00 w dzień roboczy, a wyślemy je tego samego dnia.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Twoje dziecko ma problem z nauką? Sprawdź, jak temu zaradzić! 0
Twoje dziecko ma problem z nauką? Sprawdź, jak temu zaradzić!

Edukacja może być świetną rozrywką, która daje nieograniczone możliwości poznawania świata. Jednak problemy z nauką, szczególnie te występujące na samym początku, mogą skutecznie zniechęcić młodego człowieka do podejmowania dalszego trudu. W takim przypadku warto znać kilka sposobów, które pomogą mu w osiągnięciu sukcesu w szkole. Poznaj zatem nasze propozycje!

Problemy z nauką u dzieci — co może być ich przyczyną?

Zastanawiasz się, co może być przyczyną problemów z nauką u dzieci? Często najmłodsi nie rozumieją materiału. Innym powodem może być brak motywacji. Zdarza się również, że problemy z nauką w szkole mają podłoże psychologiczne i wynikają z nieumiejętności radzenia sobie ze stresem oraz lękiem przed porażką.

Czasami przyczyną jest też zbyt wiele rozrywek oraz nieograniczony dostęp do elektroniki, które powodują, że dzieci nie chcą się uczyć. Niekiedy trudności szkolne wynikają z problemów zdrowotnych takich jak np. dysleksja, ADHD czy zaburzenia integracji sensorycznej. Bywa też tak, że stoją za tym kłopoty rodzinne, np. konflikty, separacja, rozwód rodziców czy śmierć bliskiej osoby.

Czasami maluchy nie mają odpowiedniego wsparcia ze strony dorosłych — rodzice są zabiegani, niedostępni, a wychowawcy w szkole nie chcą przekraczać swoich kompetencji. To wszystko może prowadzić do tego, że dziecko czuje się bezradne i zniechęcone do nauki. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, aby temu zaradzić!

Jakie są najczęstsze problemy z nauką w szkole?

Najczęstsze problemy z nauką w szkole dotyczą m.in.:

- braku motywacji,

- trudności w uczeniu się,

- braku umiejętności organizacyjnych,

- problemów z koncentracją.

W zależności od wieku dziecka są mniej lub bardziej nasilone. Na wczesnym etapie edukacji dziecko może mieć trudności z zapamiętywaniem i powtarzaniem poznanych materiałów, a także z koncentracją na lekcji. W konsekwencji ma słabsze wyniki, np. z matematyki czy języka polskiego. Niektóre dzieci mogą mieć problem z nauką czytania, inne zaś trudności z pisaniem. Sporym wyzwaniem dla najmłodszych bywa także nauka pierwszych działań matematycznych.

Jak pomóc dzieciom w problemach z nauką?

Pomoc dzieciom w problemach z nauką może przyjmować różne formy. Bardzo ważne jest, abyś to Ty jako rodzic był wsparciem dla swoich pociech. Wspólna praca nad zadaniami domowymi to doskonały sposób na to, aby pokazać dziecku, że jesteś zainteresowany jego postępami. Oto kilka propozycji, które mogą pomóc rozwiązać problemy z nauką u dzieci.

1. Zwiększ motywację dziecka

Jak już wspominaliśmy, jednym z powodów, dla których dzieci mają problemy z nauką, jest brak motywacji. Jeśli maluch nie widzi sensu w tym, czego się uczy, może nie mieć chęci do pracy. Aby mu pomóc znaleźć motywację, warto porozmawiać z nim o tym, czemu dane zagadnienie jest ważne i jak może je wykorzystać w przyszłości. Możesz także zachęcić dziecko poprzez stworzenie atrakcyjnego otoczenia i urozmaicenie metod nauki, np. poprzez zakup pomocy dydaktycznych. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Są to m.in. tablice edukacyjne, szablony liter, liczmany czy karty obrazkowe przeznaczone do nauki języka obcego.

2. Nauka przez zabawę

Zabawa to świetny sposób na pomoc dzieciom w problemach z nauką. Możesz np. kupić ciekawe gry edukacyjne, które uczą poprzez zabawę. Dzięki temu dziecko będzie się dobrze bawiło, a przy okazji efektywnie się uczyło. Czasami wystarczą przedmioty domowego użytku, aby nauka nabrała zupełnie innego wymiaru. Odrobina Twojej kreatywności pozwoli zrobić naprawdę ciekawe rzeczy, które zachęcą dziecko do podejmowania wysiłku i nauki.

3. Chwal dziecko za każdy postęp

Jeśli chcesz pomóc dziecku w problemach z nauką, warto często chwalić każdy mały sukces. W ten sposób zmotywuje się ono do dalszej pracy i rozwijania swoich umiejętności. Chwalenie powinno być szczere i dotyczyć konkretnych rzeczy, które się udały. Pamiętaj też, żeby nagradzać dziecko nie tylko za osiągnięte sukcesy, ale też za trud włożony w naukę.

4. Ogranicz dostęp do elektroniki

Elektronika może być bardzo przydatna, jeśli chodzi o naukę. Pomaga w organizacji czasu, a także umożliwia dostęp do wielu materiałów edukacyjnych. Jednak nadmierne korzystanie z niej może być przyczyną problemów z koncentracją. Ograniczenie dostępu do telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń elektronicznych podczas czasu wolnego może pomóc w lepszym skupieniu się na wykonywanych zadaniach. Zamiast gry na komputerze lub smartfonie, zaproponuj dziecku, aby spędziło czas na świeżym powietrzu lub zajęło się czymś kreatywnym.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl