W dniach 24.07 - 26.07 przerwa w realizacji wysyłek. Wysyłka nastąpi 29.07

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
10 prostych kroków, które pomogą nam nauczyć nasze dziecko czytać 0
10 prostych kroków, które pomogą nam nauczyć nasze dziecko czytać

10 prostych kroków, które pomogą nam nauczyć nasze dziecko czytać

 

 1. Spróbuj rymowanek lub prostych piosenek, które utrwalą  skojarzenia fonetyczne. To nie tylko dobra zabawa. To sposób chyba najważniejszej umiejętności w procesie nauki czytania.

 2. Na początek stwórz karty z wyrazami w domu. Przygotuj możliwe duże arkusze na którym wypisz proste i możliwie krótkie wyrazy (np. oko, nos, dom, las, sen itd) Zapytaj jakie dźwięki słyszy, z czym kojarzą się w danym wyrazie. Poproś o podanie pierwszej usłyszanej.

 3. Zaangażuj swoje dziecko w wykonanie kilku nowych kart, choćby miało to być tylko dodanie kreseczki nad n - w wyrazie ‚koń’. Spróbuj słownych zabaw w poszukiwaniu rymu do niego. KOŃ - SŁÓŃ.

 4. Pobudź dziecko do aktywności na spacerze, w samochodzie czy w ogrodzie. Jak w poprzednim kroku, wykorzystaj wyrazy, które już poznaliście do zabawy i zapytań, np. Jakim dźwiękiem zaczyna się wyraz - (koń) i poszukacie kolejnego podobnie brzmiącego (kot).

 5. Do nauki czytania potrzebne jest również nasze zrozumienie jakie umiejętności są potrzebne aby pojawiały się pierwsze sukcesy. Podsumowując, to
  a) zdolność fonetyczna różnych dźwięków oraz prawidłowy rozwój słuchu,
  b) rozpoznawanie zależności pomiędzy  dźwiękiem a wyrazem czy literą,
  c) z  rozumienie znaczenia słów oraz znaczenia tekstu.

 6. Bawcie się wyrazami. Jeśli masz możliwość, podpisz rzeczy, które Was otaczają, jeśli masz karty Domana, rozwieś je, stwórz etykiety dla przedmiotów codziennego użytku.

 7. Zaangażuj swoje dziecko w zabawę jeśli tylko zauważysz jego zainteresowanie nowo poznanym przedmiotem, dokonaj porównania, wielkości, koloru, kształtu.

 8. Czytaj dziecku codziennie, stwórz stały rytuał na dobranoc. Nie tylko pokazujesz mu jak brzmią słowa lecz budujesz jego słownictwo i wzbudzasz wyobraźnie.

 9. Korzystaj z zabaw wyrazami, memory słowne to świetne narzędzie w rękach rodzica, odkrywanie wyrazów i wypowiadanie ich na głos daje przy kilkukrotnym powtórzeniu świetne efekty.

 10. Bądź cierpliwa, najlepszą drogą do sukcesu jest nauka przez zabawę. Wszyscy posiadamy zdolność nauki , a sposoby przyswajania wiedzy i jej utrwalania są niezliczone. Korzystajmy z wypracowanych metod i doświadczeń tych, którzy poświęcili swój czas i energię. Każde dziecko uczy się w swoim tempie. Pomagajmy mu stymulowaniem, regularnością, systemem powtórzeń. Powodzenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl