1. Skupienie przede wszystkim!
Jednym z powszechnych problemów, z którymi zmagają się współcześni uczniowie na każdym etapie edukacji, są rozpraszacze uwagi. Towarzyszą one maluchom już od najmłodszych lat – grający telewizor, laptop czy nieustannie przychodzące powiadomienia na smartfona to coś, co znacznie utrudnia przyswajanie nowego materiału. W efekcie trudniej jest Ci się skupić, a Twój mózg musi poradzić sobie z wieloma bodźcami. Taka nauka z całą pewnością nie jest efektywna i trwa znacznie dłużej – każde oderwanie się od wykonywanego zadania, wydłuża czas jego realizacji.
Aby edukacja Twoja lub Twojego dziecka była jak najbardziej skuteczna, zadbaj o ciche i spokojne otoczenie. Wyłączony telewizor i telefon, brak rozmów w tle – to czynniki, które sprawią, że nauka będzie nie tylko przyjemniejsza, lecz przede wszystkim przyniesie lepsze efekty!
2. Przerwy i odpoczynek
Czy kilkugodzinna nauka bez ani chwili przerwy ma sens? My wiemy, że nie! Ucz się maksymalnie przez dwie godziny, po czym zrób sobie 15-minutową przerwę. W tym czasie zjedz coś, wyjdź na chwilę na spacer lub posłuchaj ulubionej muzyki. W ten sposób do swojej pracy wrócisz rześki, wypoczęty i z nowymi możliwościami.
Dwie godziny to dla Ciebie za długo? Nastaw więc stoper i sprawdź, po jakim czasie Twoja koncentracja zaczyna spadać. Być może będzie to 30 lub 45 minut – oznacza to, że potrzebujesz częstszych, lecz krótszych przerw. W przypadku dzieci czas ten może być jeszcze krótszy – wszystko zależy od ich wieku oraz możliwości. Pozwól więc swojemu maluchowi na odkrycie tego, że każdy z nas potrzebuje czasem przerwy!
3. Jak uczyć się szybciej i skuteczniej? Twórz powiązania i stosuj mnemotechniki
Uczenie się polega na dokładaniu nowych informacji do tych, które już masz w swojej głowie. Jak zatem uczyć się szybciej i efektywniej? Pamiętaj o tworzeniu jak największej liczby powiązań i ścieżek łączących to, co nowe, z tym, co znane. Najszybciej zapamiętuje się informacje, które są:
- interesujące,
- poznawane na początku lub na końcu nauki,
- niepasujące do schematów,
- powtarzające się,
- pobudzające zmysły,
- wzbudzające emocje,
- wywołujące skojarzenia.
Każdą nową informację spróbuj więc sobie zobrazować. Warto stosować znane mnemotechniki, które są pomocne w zapamiętywaniu. Polegają na tworzeniu skojarzeń, opowiadań czy rymów związanych z przyswajanym materiałem. W ten sposób nauka przebiega szybciej i o wiele przyjemniej.
4. Twórz mapy myśli
Tworzenie map myśli to bardzo ważna umiejętność, którą warto zaszczepić dzieciom już od najmłodszych lat. Mapy myśli są skutecznym sposobem na organizowanie i zapisywanie informacji. Wykorzystują wiedzę na temat funkcjonowania mózgu. Ten organ dąży do ujęcia całości i szukania schematów. Kolorowe notatki, opatrzone zabawnymi rysunkami to coś, co znacznie ułatwia zrozumienie i powtarzanie materiału. W taki sposób zapisane informacje „zostają w głowie” na dłużej – wystarczy, że ujrzysz je oczami swojej wyobraźni, a wszystkie informacje przypomną się niemal same.
5. Korzystaj z pomocy dydaktycznych!
Ten punkt powstał przede wszystkim z myślą o najmłodszych. Szeroki wybór metod nauczania i związanych z nimi pomocy sprawia, że zdobywanie nowych umiejętności może być niezapomnianą i fascynującą przygodą. W naszym sklepie wychodzimy naprzeciw wszystkim Twoim oczekiwaniom i oferujemy różne zestawy pomocy przeznaczone m.in. do nauki pisania, czytania i liczenia. Zapoznaj się z naszym asortymentem i wybierz produkt najbardziej dopasowany do potrzeb Twojego dziecka!