Złóż zamówienie do 12:00 w dzień roboczy, a wyślemy je tego samego dnia.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Czy wiesz, że nauka czytania metodą sylabową to tylko jeden ze sposobów, w jaki Twoje dziecko może nabyć tę cenną umiejętność? 0

Małe dzieci uczą się szybko i z dużą przyjemnością. Dlatego warto wykorzystać pierwsze lata ich życia na przyswojenie podstawowych umiejętności, takich jak czytanie. Wbrew temu, co może Ci się wydawać, nawet kilkumiesięczne dziecko może już oswajać się z literami, sylabami i całymi wyrazami, by jako kilkulatek swobodnie je odczytywać. Choć nauka czytania metodą sylabową wiedzie prym wśród rodziców i nauczycieli przedszkolnych, nie jest jedynym sposobem na wdrożenie tej umiejętności.

Poznajemy alfabet

Każdemu rodzicowi zależy na prawidłowym rozwoju jego dziecka. Jednym z elementów, który ma na to wpływ, jest codzienne czytanie bajek i książek. Powinny być one dopasowane do wieku maluszka, szczególnie wtedy, gdy widać już zainteresowanie trzymanym w ręku przedmiotem. Gdy dziecko ma swobodny dostęp do książek, z łatwością może po nie sięgnąć w każdym momencie i obserwować rzędy liter. Jeśli dodatkowo podarujesz mu zabawkę edukacyjną w postaci drewnianego alfabetu, dziecko z przyjemnością będzie poznawało te początkowo skomplikowane i dziwne znaki, co prowadzi do nauki czytania metodą sylabową. Z czasem nie będzie to już dla niego tajemnicą i sam chętnie zacznie komponować z nich sylaby i słowa.

Nauka czytania metodą sylabową

W procesie przyswajania wiedzy najważniejsza jest zabawa. W ten sposób z łatwością możesz nauczyć malca sylab, których nie jest wcale aż tak dużo. Ciekawość dziecka warto następnie wykorzystać i wprowadzić połączenia sylabowe, które należy systematycznie utrwalać. Gdy zostaną wprowadzone najważniejsze spółgłoski, można mieszać sylaby, a stąd już tylko krok do samodzielnego tworzenia słów. W całej nauce czytania metodą sylabową najważniejsze jest głośne i wyraźne powtarzanie przez dziecko usłyszanych zbitek. Z pewnością pomogą Ci w tym także różnego rodzaju książeczki, domina i klocki.

Globalne czytanie – metoda Domana

Czymś zgoła innym niż nauka czytania metodą sylabową jest globalne traktowanie wyrazów. Tutaj nie ma żadnego dzielenia słów, bo od razu przystępuje się do nauki całościowej. Już kilkumiesięczne dziecko może oswajać się z widokiem zapisu najważniejszych dla niego słów, które trzeba też głośno odczytywać. Pamięć zrobi już resztę, powtarzając to regularnie maluch zacznie rozpoznawać całe partie znaków. Ponieważ w ciągu tygodnia taki brzdąc pozna jedynie kilka słów, ważna jest systematyczność i wytrwałość. Specjalne tabliczki zawierające poszczególne wyrazy, dostępne w sklepie Wczesna Edukacja, z pewnością ułatwią wykonywanie tego zadania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl