Złóż zamówienie do 12:00 w dzień roboczy, a wyślemy je tego samego dnia.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Dlaczego metoda globalnego czytania jest taka skuteczna? 0

Każdy rodzic stara się dostarczyć dziecku różnych atrakcji, dzięki którym pociecha będzie rozwijała się prawidłowo. Edukacyjne zabawki i gry mają za zadanie stymulować chłonny umysł malucha i wspierać go w zdobywaniu kolejnych umiejętności. Jedną z nich jest czytanie, które można poznawać na kilka sposobów. Zalicza się do nich także metoda globalnego czytania, którą opracował Glenn Doman.

Metoda globalnego czytania

Poznawanie liter i sylab, które prowadzą do opanowania umiejętności czytania, możliwe jest metodą krakowską. Polega ona na wprowadzeniu samogłosek i opanowaniu związanych z nimi spółgłosek, tworzących sylaby. Jej alternatywą jest metoda globalnego czytania, która pozwala na naukę nawet przez trzymiesięczne niemowlęta! Choć może wydawać się to niemożliwe, już tak małe dzieci są w stanie kojarzyć pojedyncze słowa z dźwiękiem i zapisem. W tej metodzie najważniejsza jest systematyczność oraz regularność. Spełnienie tych warunków, a także wytrwałość rodziców, to gwarancja pełnego sukcesu, dlatego sprawdź, jak to zrobić.

Słowa, które znamy

Metoda globalnego czytania opiera się na słowach, które dziecko poznaje od pierwszego dnia swojego życia. Najczęściej są to mama, tata, wasze imiona, a także części ciała i nazwy zabawek. Aby rozpocząć naukę, trzeba pokazywać dziecku tabliczki z zapisem tych słów, codziennie o tej samej porze i to kilka razy dziennie. Dziecko początkowo nie będzie w stanie skupić się na nich dłużej niż sekundę, jednak już po kilku dniach będzie można zauważyć znaczną różnicę. Pokazując słowo powinieneś je jeszcze wyraźnie wypowiedzieć, tak aby dziecko mogło skojarzyć dźwięk z obrazem. Wprowadzenie pasującego dziecku porządku dnia gwarantuje pełen sukces.

Zmienne nastroje małych i dużych

Oczywiście stosując metodę globalnego czytania Domana trzeba pamiętać o zmiennych nastrojach dziecka. Nie każdego dnia uda się w pełni przeprowadzić naukę i to będzie w porządku. Najważniejsze jest dopasowanie się do humorów maluszka, a także swoich, gdyż negatywne emocje raczej nie pomogą w nauce. Kilkudniowa przerwa może zdziałać cuda, dlatego bądź elastyczny. Nauka ma być przede wszystkim zabawą, która z przyjemnością będzie angażowała Twoje dziecko. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad to gwarancja powodzenia, w efekcie czego samodzielne czytanie nastąpi szybciej, niż myślisz.

Warto pamiętać, że w ten sam sposób można uczyć dziecko języka obcego. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie karty, na których znajdują się słowa i zwroty np. po angielsku.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl