
Czy wiecie, że ekspozycja płodu na dźwięki czy głos matki ma udowodniony wpływ na jego rozwój, w tym na ośrodek Broki oraz obszary odpowiedzialne za przetwarzanie dźwięków i języka.
Obszar Broki to region w mózgu odpowiedzialny za generowanie mowy, w tym artykulację dźwięków, formułowanie słów, zdań i regulację gramatyki. Ośrodek Broki rozwija się już w życiu płodowym, około 31 tygodnia ciąży, to już moment, w którym dziecko zaczyna przyswajać brzmienie mowy, intonację, akcent czy rytm wypowiedzi. Jego rozwój jest szczególnie intensywny w pierwszych latach życia dziecka, gdy mózg dynamicznie tworzy nowe połączenia neuronowe, co wspiera naukę mowy.
Czytanie na głos nie tylko stymuluje rozwój słuchu dziecka, ale także wzmacnia więź emocjonalną z matką. Pozytywne emocje matki podczas takich interakcji mogą wpływać na dobrostan psychiczny dziecka. Po narodzinach dzieci reagują na znane dźwięki, co wskazuje na istnienie pamięci prenatalnej a wczesne dzieciństwo daje ogromne możliwości wykorzystania jego potencjału do rozwoju zdolności komunikacyjnych.
Stymulacja językowa, rozmowy z dzieckiem, czytanie czy nauka języków obcych to nieocenione wzorce, które będą miały pozytywny skutek na całe życie naszych dzieci. Dzieci w młodym wieku uczą się języka intuicyjnie, bez lęku przed popełnianiem błędów. Dziecko nie musi mówić płynnie ani po polsku, ani po angielsku, by już w wieku niemowlęcym uczyć się rozumienia, słownictwa i intonacji w obu językach. Dziecko nie musi jeszcze pięknie artykułować swoich potrzeb, żeby uczyć się czytać. Dlaczego często słyszymy porównania potęgi umysłu małego dziecka do gąbki? - ponieważ właście wtedy młode mózgi są wyjątkowo plastyczne i zdolne do szybkiego przyswajania nowych informacji, umiejętności i doświadczeń. Ponoć każda chwila jest szansą, której nie dostanie się ponownie, więc może warto spróbować i zobaczyć, dokąd może Cię zaprowadzić?