Złóż zamówienie do 12:00 w dzień roboczy, a wyślemy je tego samego dnia.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Jak dzielić pisemnie? Wyjaśniamy, na czym polega dzielenie w słupku 0

 

Dzielenie pisemne to najprostszy sposób na to, by wykonać działanie na liczbach, które trudno podzielić w pamięci. Metoda ta doskonale sprawdza się zarówno w przypadku prostych, jak i nieco bardziej skomplikowanych rachunków. Co więcej, jej stosowanie wymaga tylko kartki, długopisu i znajomości kilku podstawowych zasad matematycznych. Jak dzielić pisemnie i w jaki sposób najlepiej przekazać tę umiejętność dziecku? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci nauczyć pociechę dzielenia w słupku.

 

Dzielenie pisemne to bardzo praktyczna umiejętność, która pozwala na łatwe wykonanie pozornie trudnych obliczeń. Metoda ta z powodzeniem sprawdza się nawet w przypadku dużych liczb i może znacznie ułatwić życie nie tylko ucznia, ale i osoby dorosłej. Jak ją opanować? Przyjrzyjmy się temu, jak dzielić pisemnie i od czego zacząć przekazywanie tej umiejętności dziecku.

 

Od czego zacząć naukę dzielenia pisemnego?

 

Zanim przejdziemy do tego, jak dzielić pisemnie, warto przez chwilę przyjrzeć się specyfice samego dzielenia. Co należy o nim wiedzieć, by w pełni zrozumieć wykonywane obliczenia? Dzielenie, zwane również ilorazem, jest działaniem matematycznym, które można zobrazować wzorem a : b = x. W rachunku tym „a” to dzielna, czyli liczba, która ma zostać podzielona. Litera „b” jest z kolei dzielnikiem, czyli liczbą, przez którą będzie dzielone „a”. Wynik w postaci „x” to iloraz. Warto także pamiętać, że dzielenie stanowi odwrotność mnożenia, co wiąże się np. z tym, że nie dzieli się przez 0.

 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak przekazać dziecku wiedzę o dzieleniu pisemnym, to pamiętaj, że warto zacząć od wytłumaczenia mu powyższych pojęć. By nauka była przyjemna, warto wykorzystać w niej rozmaite przykłady, np. kolorowe flash karty lub układanki. Co ważne, w nauce dzielenia potrzebna jest przynajmniej podstawowa znajomość tabliczki mnożenia. Jeśli Twoja pociecha jeszcze jej nie zna, to domowe lekcje matematyki warto zacząć od wytłumaczenia jej zależności, jakie rządzą mnożeniem.

 

Jak dzielić pisemnie? Dzielenie bez reszty krok po kroku

 

Jak dzielić pisemnie, by poprawnie zapisać działanie i bez problemu uzyskać pożądany wynik? Oto krótka instrukcja, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez obliczenia. Dla przykładu wykonamy rachunek 474 : 3.

 

1. Zapisz działanie i narysuj kreskę nad dzielną – to właśnie nad nią pojawi się ostateczny wynik dzielenia.

 

2. Dzielenie pisemne zaczynamy od pierwszej liczby z lewej strony. W omawianym przypadku jest to 4. By wykonać pierwszy krok, należy sprawdzić, ile razy w 4 mieści się dzielnik, czyli cyfra 3. Wynik, który wynosi 1, zapisujemy nad kreską – a dokładniej, nad pierwszą cyfrą dzielnej.

 

3. Zapisaną cyfrę 1 mnożymy przez dzielnik, a wynik tego równania zapisujemy pod pierwszą cyfrą dzielnej. W omawianym przypadku będzie to 3, ponieważ 3 x 1 = 3. Kolejno podkreślamy zapisane działanie i wykonujemy odejmowanie. Jego wynik zapisujemy pod kreską – w naszym przykładzie będzie to 1.

 

4. Do uzyskanej w ten sposób cyfry należy następnie dopisać kolejną cyfrę dzielnej, czyli 7. Otrzymujemy liczbę 17 i sprawdzamy, ile razy zmieści się w niej nasz dzielnik. Wynik, który wynosi 5, wpisujemy nad kreską całego działania, obok otrzymanej wcześniej cyfry 1.

 

5. Powtarzamy wcześniejsze mnożenie – uzyskaną cyfrę 5 mnożymy przez dzielnik, co daje nam działanie 5 x 3 = 15. Liczbę 15 wpisujemy na dole działania i wykonujemy odejmowanie.

 

6. Wynik odejmowania, czyli cyfrę 2, wpisujemy pod kreską, po czym dopisujemy do niej ostatnią cyfrę naszej dzielnej. Otrzymujemy liczbę 24 i sprawdzamy, ile razy zmieści się w niej nasz dzielnik – 3. Wynik, który wynosi 8, wpisujemy nad kreską całego działania.

 

7. Następnie ponownie wykonujemy mnożenie uzyskanej cyfry przez dzielnik, zapisujemy wynik i odejmujemy. W danym przykładzie ostatnia liczba daje się podzielić w całości, dzięki czemu wynikiem całego działania jest liczba 158.

 

Jak dzielić pisemnie z resztą?

 

Niestety bardzo często zdarza się, że dzielna podzielona przez dzielnik nie daje liczby całkowitej. W takim przypadku wykorzystuje się zapis działania z resztą. Jak dzielić pisemnie z resztą? Cały proces od początku przebiega tak samo, jak w omawianym wyżej przykładzie. Różnica pojawia się w momencie, gdy na końcu otrzymujemy cyfrę, która jest mniejsza niż dzielnik – to właśnie ta cyfra jest naszą resztą. Przykładowo, w działaniu 475 : 3 otrzymamy wynik 158 i resztę 1.

 

Jak ułatwić dziecku naukę matematyki?

 

Bez względu na to, czy chcesz nauczyć pociechę mnożenia, czy dzielenia, warto zadbać o to, by regularnie miała ona kontakt z ciekawymi zabawami matematycznymi. Wbrew pozorom ich organizacja wcale nie musi być trudna. Szeroki wybór akcesoriów, które doskonale sprawdzą się w nauce liczenia, znajdziesz w ofercie naszego sklepu. W asortymencie czekają na Ciebie między innymi kolorowe liczydła oraz karty do nauki liczenia metodą globalną.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl