W dniach 24.07 - 26.07 przerwa w realizacji wysyłek. Wysyłka nastąpi 29.07

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Jak nauczyć dziecko zegara i rozróżniania godzin? Poznaj skuteczny sposób! 0

Umiejętność posługiwania się zegarem, prawidłowego określania pory dnia i odczytywania godzin nie jest czymś prostym do nauczenia. Dzieci mają z tym problem, potrzebują specjalnych narzędzi i zachęty, a także czasu, by poznać zasady nim rządzące. Sprawdź jak nauczyć dziecko zegara i sprawić, by abstrakcja postrzegania jego upływu stała się czymś możliwym do określenia i opisania.

Zacznij od nauki liczb

Twoje dziecko może wpatrywać się w czasomierz wiszący na ścianie, słuchać twoich wyjaśnień dotyczących pory dnia i respektowania godziny, gdy trzeba iść spać. Jednak dopóki nie pozna i nie zapamięta podstawowych cyferek i liczb, nie będzie w stanie ogarnąć pojęcia czasu. Jeśli więc zastanawiasz się jak nauczyć dziecko odczytywania zegara, zacznij od wprowadzenia go w świat numerologii, co najłatwiej zrobić korzystając z pomocy edukacyjnych. Różnego rodzaju książeczki pozwalają szybko opanować umiejętność liczenia do trzech, a następie do 5, 10, 12, aż w końcu uda się maluszkowi pojąć zasadę 24-godzinnej doby. Dopiero wtedy możesz pójść dalej, choć oczywiście sam zegar też jest świetnym narzędziem do nauki cyfr i liczb.

Wyjaśnij pojęcie upływu czasu

Myśląc o tym, jak nauczyć dziecko zegara, warto rozmawiać z nim o czasie. Pojęcie to jest trudne do wyjaśnienia, jednak tylko do pewnego momentu. Warto mówić dziecku, że zęby myło właśnie 3 minuty, droga do przedszkola zajmuje ich 10, a jedna bajka trwa 15. Gdy maluch zacznie kojarzyć upływ czasu, będzie mu łatwiej zrozumieć jak działa zegar. O tym, że w domu powinien znajdować się przynajmniej jeden, dość spory i czytelny zegar, nie trzeba chyba wspominać. Patrząc na niego dziecko może np. śledzić upływające sekundy i samodzielnie określić moment, w którym powinien już zakończyć szczotkowanie zębów.

Jak nauczyć dziecko odczytywania zegara?

Bez odpowiednich akcesoriów nie będzie to możliwe, bo jak nauczyć dziecko zegara bez niego? Domowy czasomierz w tym przypadku nie wystarczy, za to przydatne będą drewniane lub tekturowe wzory, koniecznie z ruchomymi wskazówkami. Takie pomoce naukowe można często znaleźć w książkach dla dzieci, i to na nich pokażesz maluchowi konkretne godziny i minuty. Wszystko to warto robić w formie zabawy, gdyż tylko wtedy Twoje dziecko może wykazać się potrzebną cierpliwością i zainteresowaniem. Z czasem zobaczysz, że nauka przyniosła efekt i odczytywanie zegara przestało być problemem. Wtedy możesz podarować dziecku, w nagrodę za trud, jego pierwszy zegarek na rękę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl