W dniach 24.07 - 26.07 przerwa w realizacji wysyłek. Wysyłka nastąpi 29.07

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Jak podejść do nauki liczenia, czyli pomoce dydaktyczne z zakresu matematyki 0
Jak podejść do nauki liczenia, czyli pomoce dydaktyczne z zakresu matematyki

Uważa się, że zdecydowana większość ludzi to humaniści. Umysły ścisłe zdarzają się rzadziej. Nie zmienia to jednak faktu, że w pewnym podstawowym zakresie, każdy z nas powinien potrafić posługiwać się liczbami. Naukę z zakresu matematyki najlepiej zacząć od najmłodszych lat. Warto przy tym sięgnąć po różnorodne pomoce dydaktyczne. Zastanawiasz się, które najlepiej się sprawdzą? Podpowiadamy!

Kiedy sięgnąć po pomoce do nauki liczenia?

Zastanawiasz się, kiedy warto sięgnąć po odpowiednie pomoce i zacząć uczyć swoje dziecko liczenia? Musisz wiedzieć, że lepiej z tym nie zwlekać. Nie ma potrzeby czekać, aż Twoja pociecha pójdzie do przedszkola, aby rozpocząć naukę liczenia. Faktem jest, że już sześcioletnie dziecko powinno być w stanie przeliczyć wskazany zbiór. Przykładowo, dobrze, aby maluch potrafił powiedzieć, ile czerwonych trójkątów znajduje się na danym obrazku. W związku z tym warto uczyć dziecko dodawania oraz odejmowania przynajmniej w zakresie dziesięciu. Niestety, tak naprawdę niemała ilość dzieci nie jest w stanie tego samodzielnie wykonać. Dzieje się tak za sprawą między innymi braku przygotowania do edukacji szkolnej, które powinno odbyć się w domowym zaciszu.

Oczywiście niemożliwe jest określenie konkretnego wieku, w którym dziecko powinno rozpocząć naukę liczenia. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, iż każdy młody człowiek jest inny, dlatego należy podchodzić do niego indywidualnie. Można jednak przyjąć, że jeżeli Twoja pociecha w podstawowym zakresie opanowała naukę mówienia, nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia przygód również ze światem cyfr.

Pomoce dydaktyczne z matematyki – daj sobie pomóc

Obawiasz się, że nie zdołasz nauczyć swoje dziecko liczyć? Warto mieć świadomość tego, że wcale nie musisz całej wstępnej edukacji przeprowadzać bez jakiegokolwiek wsparcia. Rynek przepełniony jest różnorodnymi pomocami dydaktycznymi z zakresu matematyki, które mogą pomóc Tobie i dziecku. Zapoznaj się z ofertą dostępną na naszej stronie internetowej, gdzie możesz znaleźć np. niezwykle popularne i ponadczasowe liczydło. Za sprawą różnorodnych kolorów i przesuwania koralików dziecku znacznie łatwiej jest przyswajać wiedzę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo zdecydować się na coś bardziej innowacyjnego. Współczesne pomoce dydaktyczne z matematyki nie ograniczają się tylko do jednego rodzaju. Bez wątpienia dobrym pomysłem jest zainwestowanie w specjalnie skonstruowane zestawy kart. Każda ze wspomnianych kart ma taką samą wielkość, margines i jest zamalowana różną ilością kropek. Na ich odwrocie znajdują się właściwe cyfry, odpowiadające ilości kropek. Wiele dzieci właśnie za sprawą tego typu artykułów z uśmiechem wkracza w świat liczb. Oprócz tego dostępnych jest wiele innych pomocy dydaktycznych z zakresu matematyki, dlatego każdy rodzic znajdzie coś, co trafi właśnie do jego pociechy.

W jaki sposób nauczyć dziecko liczyć?

Oczywiście musisz mieć świadomość tego, że pomoce do nauki liczenia to jeszcze nie wszystko. Ogromne znaczenie ma też Twoje podejście. Niezwykle istotnym czynnikiem, wpływającym na postępy dziecka, jest zaangażowanie rodziców. Jak najbardziej entuzjazm jest tutaj mile widziany, ale i na niego trzeba uważać. Jeżeli pod wpływem własnych emocji zaczniemy zbyt mocno naciskać na dziecko bądź sięgniemy po zbyt zaawansowane zadania – nasz uczeń się „zatnie”. Pamiętaj, że bardzo ciężko jest dziecku pozbyć się złych wspomnień związanych z edukacją, a to może rzutować na jego naukę w szkole.

Jeśli chcesz nauczyć małe dziecko liczyć, postaw na techniki, które opierają się na zabawie. Doskonale sprawdza się metoda Glenna Domana. Polega ona na wielokrotnym pokazywaniu dziecku zestawów matematycznych kart. Każdy komplet należy prezentować maluchowi trzy razy dziennie w odstępach półgodzinnych. Zestawy powinny być codziennie modyfikowane. Początkowo pokazuje się dziecku komplet z kartami o najmniejszej liczbie kropek. Przed poszczególnymi sesjami mieszaj karty, ale nową zawsze pokazuj jako ostatnią. Pamiętaj też, że bardzo duże znaczenie ma systematyczność.

Co jeszcze warto wiedzieć o metodzie Domana?

Musisz wiedzieć, że pokazując dziecku karty do nauki liczenia metodą Domana, należy jednocześnie wyraźnie wymówić liczbę znajdujących się na nich kropek. Istotne jest to, iż maluch nie ma uczyć się, licząc kropki. Nauka odbywa się w tym przypadku poprzez wrażenie wizualne i zrozumienie pojęcia ilości.

Oprócz tego istnieje kilka bardzo ważnych zasad nauki. Przede wszystkim Twoje dziecko musi widzieć, że miło spędzasz z nim czas. Poza tym po każdej zabawie należy malucha pochwalić. Kluczowe jest także to, aby kończyć sesję, zanim postanowi ją skończyć dziecko. Musisz dostosować tempo nauki do możliwości Twojego dziecka. W przeciwnym razie zniechęcisz je do nauki liczenia.

Jakie jeszcze pomoce dydaktyczne z matematyki mogą się przydać?

Zastanawiasz się, jakie inne pomoce dydaktyczne z matematyki mogą okazać się przydatne w przypadku uczenia Twojego dziecka liczenia? Warto wyposażyć się np. w kolorowe patyczki. Dzieci dość chętnie liczą różne przedmioty. Patyczki umożliwiają dodatkowo tworzenie zbiorów, odejmowanie czy dodawanie. Przydają się też do nauki kształtów.

Oprócz tego doskonale sprawdza się zestaw kart do nauki tabliczki mnożenia. Działania przedstawione są na nich obrazowo, w postaci kropek. Znacznie ułatwia to zrozumienie idei mnożenia, które jest powielaniem danej wartości określoną ilość razy. Taki zestaw to niejako rozszerzenie nauki liczenia metodą Domana. Wyróżnia się on bardzo wysoką skutecznością.

Jak widać, nawet kilkulatka można nauczyć matematyki. Warto jednak zadbać, aby nauka odbywała się poprzez zabawę. Mogą Ci w tym pomóc różnego rodzaju pomoce dydaktyczne. Zwróć uwagę np. na zestawy kart do nauki liczenia metodą Domana. Szybko przekonasz się, że są one bardzo skuteczne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl