Złóż zamówienie do 12:00 w dzień roboczy, a wyślemy je tego samego dnia.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Praktyczne wskazówki 0

Czytanie to bardzo ważna umiejętność. Twój maluch może zacząć ją nabywać już od najmłodszych lat. Wystarczy odrobina wspólnej, systematycznej pracy, by pociecha sama zaczęła czytać książki. Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Oto kilka praktycznych wskazówek, które ci w tym pomogą.

Zacznij od zabawy w czytanie

Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Zacznij od zabawy w czytanie. Doskonale sprawdzi się tutaj metoda Glenna Domana. Przygotuj dziecku kartoniki o wymiarach 10 × 50 cm. Na nich czerwonym kolorem powinny zostać umieszczone wyrazy (gotowe kartoniki można zakupić). Następnie poczekaj na moment, w którym twój maluch będzie w dobrym humorze. Zaprezentuj karteczkę dziecku, sprawdź, czy skupia na niej wzrok, a następnie przeczytaj znajdujący się tam wyraz.

Postępuj tak z każdym kolejnym kartonikiem. Pamiętaj, by zakończyć zabawę, zanim twoje dziecko się nią znudzi. Teraz czas na 30-minutową przerwę, podczas której możesz spędzać czas z maleństwem w dowolny sposób. Po niej powtórz czytany zestaw. W ciągu jednego dnia należy odbyć z dzieckiem 3-5 takich sesji. Po kilku sesjach pojedyncze wyrazy zastąpisz połączeniami dwuwyrazowymi, później przyjdzie czas na zdania i książeczki.

Stymuluj wzrok

Zastanawiasz się jak pomóc dziecku w nauce czytania? Stymuluj wzrok. W zależności od wieku, w jakim znajduje się twoja pociecha, użyj do tego kontrastowych kart lub bitów inteligencji. Dzięki temu nie tylko ułatwisz dziecku naukę czytania, to także doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu. Karty oraz bity możesz zabrać w podróż, czy na weekend do dziadków i w ten sposób kontynuować stymulację wzroku podczas każdej sytuacji.

Systematyczność to podstawa

Nie wiesz, jak pomóc dziecku w nauce czytania? Pamiętaj, że systematyczność to podstawa. Sesje treningowe powinny odbywać się codziennie. Postaraj się wygospodarować na to czas. Najlepiej zapisz to w kalendarzu. Tylko regularność pozwoli maluchowi efektywnie nabyć nowe umiejętności oraz utrwalić ćwiczony materiał. Sama również dawaj dobry przykład. Czytaj książki, tak, żeby maluch widział, że to robisz. Dzięki temu będzie chciał naśladować tę czynność, co dodatkowo zmotywuje go do nauki czytania.

Zawsze chwal swojego malucha

Dobra atmosfera oraz pozytywne słowa to kolejna metoda, jak pomóc dziecku w nauce czytania. Pamiętaj, by po skończonej sesji pochwalić swojego malucha. Powiedz, że poradził sobie świetnie, uściśnij go i ucałuj. W ten sposób czytanie będzie kojarzyło się dziecku z czymś dobrym oraz przyjemnym. Takie chwalenie, sprawi, że maluch z zapałem będzie podejmował kolejne próby, a także coraz chętniej przystępował do sesji treningowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl