W dniach 24.07 - 26.07 przerwa w realizacji wysyłek. Wysyłka nastąpi 29.07

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Jak pomóc dziecku w nauce? Poznaj sprawdzone metody! 0

Dzieci na pewnym etapie swojego rozwoju mogą mieć kłopoty z nauką. Szczególnie na początku edukacji w szkole zmiana środowiska oraz przymus dostosowania się do nowych zasad, bywa pewnym szokiem. To może być główną przyczyną problemów z przyswajaniem wiedzy. Z dzisiejszego tekstu dowiesz się, jak pomóc dziecku w nauce szybko i skutecznie.

Porozmawiaj z dzieckiem o jego problemach

Dzieci, podobnie jak ludzie dorośli mają swoje problemy. Czasami nie chcą o nich mówić, ponieważ wstydzą się lub boją konsekwencji. Dlatego zawsze w sytuacji problemów, warto porozmawiać z pociechą. W ten sposób maluch zrozumie, że jesteś osobą, której zawsze może zaufać i zrobisz wszystko, żeby mu pomóc. Kontakt z dzieckiem i wzajemne budowanie zaufania do siebie z pewnością wpłynie pozytywnie na Wasze relacje w przyszłości. Jak pomóc dziecku w nauce na inne sposoby?

Jak pomóc dziecku w nauce? Zainteresuj się tym, co maluch robi w szkole

Nadmiar obowiązków jest czymś, co czasem przytłacza również dorosłych. Wtedy paradoksalnie im masz więcej pracy, tym trudniej ją wykonać. W takiej sytuacji bardzo ważne jest poczucie wsparcia. Jako rodzic zainteresuj się tym, co dziecko robi w szkole, czego się uczy? Jakie przedmioty sprawiają mu radość, a które są dla niego trudniejsze. Również pomoc przy lekcjach jest cenną nauką. Jednak nie wyręczaj pociechy w wykonywaniu pracy domowej. Wskazuj kierunek i motywuj do samodzielnego myślenia.

Zacznij rozwijać słabsze strony dziecka

Chociaż praca nad swoimi słabszymi stronami sprawia dużo problemów, w końcu przynosi efekty. Dostępnych jest wiele technik nauczania, zajęć dodatkowych i kursów, z których każde dziecko może wyciągnąć coś dla siebie. W ten sposób nabierze pewności w tych obszarach, gdzie czuje się mniej komfortowo. Niekoniecznie muszą one stać się ich życiową pasją, jednak mogą nie być już powodem do zmartwień.

Doceniaj sukcesy, nawet te drobne

Każdy lubi widzieć efekty swojej pracy. Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc dziecku w nauce, zacznij doceniać jego postępy. Ludzie chcą wiedzieć, że ich zaangażowanie ma znaczenie. Dlatego tak ważne jest wspólne celebrowanie sukcesów. Czy pochwała od przełożonego działa motywująco na resztę dnia? Z pewnością tak, jednak pamiętaj, że dziecko ma widzieć w Tobie przyjaciela, doradcę, osobę, której może zaufać, a nie przełożonego. To bardzo ważne.

Nie krytykuj, tylko omawiaj błędy

Błędy zdarzają się wszystkim, jednak każdy chce robić ich, jak najmniej. Krytyka związana z Twoim błędem z pewnością pozbawi Cię resztek motywacji do działania. Podobnie jest u najmłodszych. Jeśli ciągle będziesz krytykować i zwracać uwagę na negatywne aspekty, dziecko straci chęć do rozwoju. W takim razie, jak pomóc dziecku w nauce? Zacznij analizować z maluchem jego decyzje. Pokaż, co można zrobić inaczej, lepiej oraz dlaczego ma to sens.

Pokaż dziecku, że wiedza jest czymś inspirującym do działania

Dzieci w szkole mogą zadawać sobie pytanie - po co mi to? Sucha, teoretyczna paczka informacji jest pojęciem bardzo abstrakcyjnym. Dlatego zainspiruj malucha, zabierz go do muzeum, pokaż namacalne dowody, że nauka ma sens. W ten sposób może zacznie w nim kiełkować marzenie, żeby zostać kimś utalentowanym. Dodatkowo zwróć uwagę, że wiedza znajduje się również poza szkołą. W książkach, poradnikach i innych miejscach. Tak zapomnisz o problemie, jak pomóc dziecku w nauce, gdyż dziecko samo będzie motywować się do działania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl