Każdy rodzic chce, aby jego dziecko jak najszybciej zdobyło nowe umiejętności – zwłaszcza jeśli mają je już jego rówieśnicy. W dzisiejszym wpisie skupimy się na czytaniu. Okazuje się, że najlepiej, aby wprowadzić je jak najwcześniej. Czy zawsze będzie to jednak skuteczne rozwiązanie? Otóż nie, wszystko zależy od sposobu postępowania. Dlatego też chcielibyśmy pokazać Ci, jak uczyć dziecko czytać, aby faktycznie je nauczyć, a nie tylko zniechęcić. Jednocześnie podpowiemy Ci również, kiedy najlepiej rozpocząć cały proces.
Kiedy zacząć naukę czytania?
Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, kiedy rodzice, podążając za innymi, wcześnie wprowadzają u swojego dziecka naukę czytania. Okazuje się, że niekiedy jest to jednak zbyt wcześnie. Ponadto często odbywa się to w zupełnie niewłaściwy sposób. Jakie mogą być tego konsekwencje? Otóż może to doprowadzić do zniechęcenia, które zazwyczaj skutkuje późniejszymi kłopotami w szkole. Przecież nie o to Ci chodzi, prawda? Kiedy zatem najlepiej zacząć ten proces?
Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna, która zależy od gotowości Twojej pociechy. Niektóre maluchy są zainteresowane czytaniem już w wieku przedszkolnym, a inne z kolei dopiero wtedy, kiedy przychodzi czas na pójście do szkoły. Związane jest to z tym, że aby dziecko w ogóle mogło czytać, konieczna jest aktywność różnych obszarów mózgu. Wykazano, że zdolność ta zdobywana jest u dzieci w różnym wieku. Zazwyczaj pojawia się ona jednak pomiędzy 5 a 7 rokiem życia. Pamiętaj, że nawet jeśli Twoje dziecko później zacznie czytać, nie oznacza to, że będzie gorsze od innych. Z całą pewnością za jakiś czas nawet nie zauważysz różnicy pomiędzy nim a jego rówieśnikami.
Należy też wspomnieć, że są pewne metody, które można wprowadzić nieco wcześniej, a mianowicie już w wieku niemowlęcym. Chodzi tutaj oczywiście o odpowiednią stymulację dziecka i naukę w sposób wizualny. Potrzebować będziesz do tego kart z grafikami i opisami. Jeśli chcesz wprowadzić taką formę stymulacji, zapoznaj się z metodą czytania globalnego Domana. Ma ona formę zabawy, która jednocześnie może też uczyć.
Czym jest gotowość dziecka do nauki czytania?
Czytanie to bardzo złożony proces, który wymaga zdobycia pewnych umiejętności. To właśnie one przekładają się na gotowość dziecka do nauki. Zaliczyć można do nich:
– prawidłowe wypowiadanie słów,
– umiejętność koncentracji przez dłuższy czas – dziecko potrafi się wyciszyć i rozluźnić,
– umiejętność przetwarzania tego, co maluch widzi i słyszy,
– znajdowanie różnic pomiędzy literami i symbolami graficznymi,
– łączenie w pary liter dużych i małych,
– pisanie pierwszych liter,
– dysponowanie wiedzą, która pozwoli zrozumieć czytany tekst.
Jak uczyć dziecko czytać?
Poniżej pokażemy Ci, jak uczyć dziecko czytać, aby nie doprowadzić do jego zniechęcenia. Jest to kwestia, o której rodzice często zapominają – w praktyce ma jednak bardzo duże znaczenie.
Po pierwsze, pamiętaj, że to dziecko ma chcieć się nauczyć. Jeśli tak nie jest, to najprawdopodobniej nie jest na to jeszcze gotowe. Do Twoich zadań należy więc tylko wzbudzenie w nim ciekawości i motywacji. Dzięki temu zapewne już wkrótce wykaże zainteresowanie literkami i słowem pisanym. Wówczas będzie najlepszy czas na to, aby rozpocząć tłumaczenie i naukę.
Po drugie, unikaj wielogodzinnego siedzenia nad książkami. Więcej wcale nie znaczy lepiej. O wiele ważniejsza jest bowiem systematyczność. Zachęcaj dziecko do tego, by czytało codziennie. Czynność ta nie może trwać jednak dłużej niż 10-15 minut. W przeciwnym razie najprawdopodobniej je znudzisz. Absolutnie nie zmuszaj też dziecka do tego, aby sięgało po książkę. Będzie gotowe, to zrobi to samo, a takie działanie mogłoby tylko sprawić, że czytanie stałoby się przykrym obowiązkiem. Wymuszone rzeczy nie dają radości, a tym samym nie są chętnie wykonywane.
No i na koniec – przede wszystkim daj dziecku czas. Nauka czytania nie trwa jeden dzień. Jak już wspominaliśmy, jest to bardzo złożony proces, więc musi być też długotrwały.
Jak zachęcić dziecko do nauki czytania?
Nie wiesz, jak zachęcić swoje dziecko do czytania? To proste. Zapewne zdążyłeś zauważyć, że każdy maluch naśladuje swojego rodzica. Pokaż mu więc, że sam chętnie sięgasz po książki. Za jakiś czas zapewne będzie chciał sprawdzić, co ciekawego się w nich kryje.
Obowiązkowo też codziennie czytaj dziecku na głos. Staraj się przy tym wybierać historie zgodne z jego zainteresowaniami. Wciągnij go do świata przygód i bohaterów, pokazując przy tym barwne ilustracje. A jeśli już rozpoczęliście naukę, to koniecznie chwal malucha jak najczęściej – nawet jeśli nie wszystko mu jeszcze wychodzi. Uwierz nam, że to najlepsza mobilizacja.
Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, jak uczyć dziecko czytać, aby nie zniechęcić go do książek. Jeśli będziesz trzymać się naszych wskazówek, to Twoje działania z całą pewnością zakończą się sukcesem. Koniecznie zajrzyj też do naszego e-sklepu. W ofercie znajdziesz wiele materiałów, które mogą zaciekawić dziecko i wspomóc jego naukę.