Złóż zamówienie do 12:00 w dzień roboczy, a wyślemy je tego samego dnia.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Jak zachęcić dziecko do nauki czytania? Nasze porady mogą Ci się przydać! 0
Jak zachęcić dziecko do nauki czytania? Nasze porady mogą Ci się przydać!

Ważne jest, aby Twoje dziecko jak najszybciej zaczęło naukę czytania. W końcu to niezbędną umiejętność, która zapewni mu prawidłowe funkcjonowanie nie tylko w szkole, ale w całym późniejszym życiu. Co jednak, jeśli maluch nie jest zainteresowany nawet króciutką książką? Wbrew pozorom nie jest to duży problem, ponieważ istnieją sposoby, by przekonać go do swoich racji. Jak zachęcić dziecko do nauki czytania? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Jakie korzyści płyną z nauki czytania?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy rodzic. Bo ilość zalet płynących z szybkiego podejścia do omawianego tematu jest bardzo duża. Książki wpływają przecież na wyobraźnię, poszerzają zasób słownictwa, przykładają się także do pogłębiania wiedzy na konkretny temat. Warto więc wpajać dobre wartości już od wczesnych lat dzieciństwa, bo korzystnie odbije się to na osobowości malucha, a także rozwinie jego zdolności poznawcze. W jakim wieku zacząć więc naukę czytania? Prawdą jest, że już trzyletnie dzieci powinny mieć kontakt z literaturą.

Co zrobić, gdy dziecko nie jest zainteresowane czytaniem?

Powinieneś przede wszystkim przekonać swoją pociechę, że książki to nie żadne nudne historie, ale pełne przygód światy i interesujący bohaterowie. Wybierz więc bajki, które mogą zaciekawić zawartą w nich fabułą. Równie ważne są także inne elementy, czyli odpowiednia kolorystyka stron i umieszczone w książce obrazki. Pamiętaj, że dzieci lubią na przykład świecące elementy, których mogą dotknąć. Dużym ułatwieniem będą też wielkie litery, aby Twoja pociecha miała jak najmniejsze trudności z ich odczytaniem.

Co jeszcze możesz zrobić? Staraj się regularnie czytać dziecku bajki na dobranoc – rób to jednak w sposób ciekawy, modulując swój głos i pokazując ilustracje zawarte w książce. Postaraj się nie mówić zbyt szybko, aby maluch nadążał za przebiegiem historii i nie pogubił się już na samym początku opowieści.

Pokaż maluchowi, że czytanie wiąże się z zabawą

Każdy rodzic wie, że dzieci najlepiej przyswajają nową wiedzę poprzez zabawę. Dokładnie ta sama zasada obowiązuje w tym przypadku. Gdy będziesz czytał jakąś bajkę, możesz użyć pluszowych zabawek do odegrania jednej z zawartych w niej scen. Dobrym pomysłem będzie także skorzystanie z metody Domana, polegającej na codziennym pokazywaniu zestawu kart z różnorakimi napisami. Ten sposób sprawi, że dziecko będzie stale poznawać nowe słowa.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl