Złóż zamówienie do 12:00 w dzień roboczy, a wyślemy je tego samego dnia.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Wybierz język:
PL / DE

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Metody nauki alfabetu - jak nauczyć dziecko czytać? 0
Metody nauki alfabetu - jak nauczyć dziecko czytać?

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że dziecko alfabetu nauczy się w szkole. Jednak już przedszkolaki warto wprowadzać powoli w świat liter. Oczywiście maluch nie musi spędzać wielu godzin nad książkami. Wyróżnia się bowiem sporo ciekawych metod nauki alfabetu. O czym w tym przypadku mowa?

Kiedy rozpocząć naukę alfabetu?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Sporo zależy od preferencji i zainteresowań samego dziecka. Najlepiej do nauki przystąpić wówczas, gdy maluch sam tego chce. Może być to wiek np. 3 czy 5 lat. Dzieci zainteresowanie wykazywać mogą w różny sposób. Niektóre pytają wprost o literki, a inne chcą nauczyć się pisać swoje imię.

Uczyć alfabetu warto przede wszystkim poprzez zabawę. Dzieci do lat 6 uczą się naprawdę błyskawicznie. Zauważono, że maluchy w przedziale wiekowym od 3 do 6 lat mogą się nauczyć czytać w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Dzieciom starszym zajmuje to nawet dwa lata. Potwierdził to Glenn Doman - twórca techniki globalnego czytania. Jakie metody nauki alfabetu i czytania można wyróżnić? Jest ich wiele. Technika globalnego czytania, metoda krakowska czy metoda nauki czytania Ireny Majchrzak to tylko niektóre z nich.

Metody nauki alfabetu - jak nauczyć dziecko liter?

Na pewno żadnego dziecka nie można zmuszać do nauki. Maluch nie może jej kojarzyć z przykrym obowiązkiem. Nauka alfabetu to w życiu każdego młodego człowieka bardzo ważne wydarzenie. Ta umiejętność daje dużo satysfakcji. Dziecko potrafi już napisać własne imię czy przeczytać informacje na billboardzie reklamowym.

Okazuje się, że sporo zabawek przeznaczonych dla kilkumiesięcznych dzieci ma napisane podstawowe litery np. ABC. Warto zainwestować w różnego rodzaju klocki i gry, które pomogą w nauce alfabetu. Ciekawym rozwiązaniem są piankowe puzzle czy literkowe domino. Dzięki nim dzieci uczą się w sposób zupełnie naturalny i sprawia im to dużo radości. To nie przykry obowiązek, ale jeden z normalnych elementów ciekawości świata.

Warto także zwrócić uwagę na magnesy z literkami. Nietuzinkowe zabawki zdecydowanie zachęcają maluchy do nauki. Poznanie liter to oczywiście dopiero wstęp do nauki czytania. Jednak już niekiedy trzylatki potrafią czytać. Podczas nauki można też wykorzystywać różnego rodzaju książeczki z rymowankami i piosenkami dla najmłodszych. W ten sposób dzieci mogą osłuchać się z literami.

Na pewno naukę alfabetu dobrze jest rozpocząć dość wcześnie. Trzeba to jednak robić powoli, zgodnie z indywidualnym tempem danego dziecka. Poziom trudności należy dostosować do jego umiejętności. Przyda się to na dalszych etapach nauki. Warto przy tym stosować się do kilku podstawowych zasad :

- naukę warto rozpocząć od liter pisanych, wiele badań wskazuje na to, że potem dzieci nie mają problemu z literami drukowanymi,

- można zaopatrzyć się w alfabet pisany lub stworzyć go samodzielnie,

- do kreatywnej nauki dobrze jest wykorzystać ulubione zabawki dziecka,

- naukę warto rozpocząć od nauki imienia dziecka i innych ważnych dla niego wyrazów.

Docelowo dzieci powinny nauczyć się czytać w wieku maksymalnie 6-7 lat. W razie problemów można skorzystać z pomocy specjalistów.

W jaki sposób można kreatywnie dziecko nauczyć literek?

Jakie są metody nauki alfabetu? Jak można dziecko nauczyć literek? Na pewno najlepszym rozwiązaniem jest nauka poprzez zabawę:

1. Warto szukać z dzieckiem liter w swoim otoczeniu np. na spacerze.

2. Można razem ze swoją pociechą rysować litery i zastanawiać się, co one przypominają. To pozwala rozwinąć u malucha kreatywność. Nauka przez skojarzenia jest zresztą bardzo skuteczna.

3. Można sięgnąć po popularny wiersz Juliana Tuwima “Abecadło”. Skonstruowany jest tak, że ułatwia zapamiętywanie liter.

4. W rytm ulubionej piosenki dziecka można śpiewać cały alfabet. Zapamiętywanie liter ułatwi choreografia czy inne elementy. Wykorzystywane w tym przypadku są tzw. mnemotechniki.

5. Ciekawa zabawa zdecydowanie przyspiesza proces zapamiętywania - warto więc ją urozmaicać.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl