Złóż zamówienie do 12:00 w dzień roboczy, a wyślemy je tego samego dnia.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Nauczanie w domu – jak uczynić je skutecznym i interesującym? 0

Czasem z wyboru, czasem z konieczności. Nauczanie w domu wcale nie musi być mniej efektywne i ciekawe, niż to w szkole. Wręcz przeciwnie – poprowadzone w interesujący sposób, z dobrze dobranymi pomocami edukacyjnymi może sprawić, że dziecko lepiej zapamięta i przyswoi poszczególne informacje. Czytaj dalej i dowiedz się wszystkiego o edukacji domowej!

 

Kwestie prawne

 

Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko mogłyby się uczyć w domu? Obowiązkiem nauki są objęte w Polsce dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat. Aby uczeń miał możliwość edukacji domowej, niezbędne jest złożenie stosownego wniosku do dyrektora szkoły, do której przypisane jest dziecko. Uprzednio należy udać się z dzieckiem do poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie specjalista wyda opinię, czy może uczyć się w domu. Kto może być domowym nauczycielem? Rodzic / opiekun prawny lub osoba trzecia, wskazaną przez w.w.

 

Choć nauczanie w domu nie wymusza na rodzicu studiów czy specjalnych szkoleń, warto zaopatrzyć się w pomoce dydaktyczne, które będą go wspomagały i jednocześnie urozmaicały dziecku edukację.

 

Pomoce edukacyjne, które umilą i urozmaicą naukę

 

Pomoce naukowe odsłaniają tajniki z różnych dziedzin nauki, pomagają w ciekawy i różnorodny sposób wprowadzić dziecko w świat przyrody, matematyki, języków obcych czy przedmiotów ścisłych. Pozwól dziecku odkrywać świat, począwszy od zabawy, kończąc na poważniejszych pomocach naukowych.

Zabawki edukacyjne

 

Puzzle z literami i cyframi do łączenia w pary, liczydła czy kolorowe książeczki do nauki. To świetne pomoce edukacyjne dla najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym czy w pierwszych klasach szkół podstawowych. Tego typu zabawki edukacyjne pozwalają dzieciom stawiać pierwsze kroki w czytaniu czy liczeniu, w przyjemny sposób.

 

Szablony liter

 

Trwałe szablony, wykonane z tworzywa, dzięki którym dziecko może odrysowywać litery. To świetna droga do poznania ich prawidłowej wielkości oraz kształtu podczas nauczania w domu. Uczy także tego, w jakiej odległości od siebie powinno się pisać litery.

 

Tablice edukacyjne

 

Są swojego rodzaju ściągą i zbiorem wszystkich podstawowych informacji z danej dziedziny. Ułatwiają naukę i wzrokowe zapamiętywanie. Świetne do nauki matematycznych wzorów czy tajników gramatyki języków obcych.

 

Flash card

 

Czyli błyskawiczna prezentacja odpowiednio zestawionych ze sobą kart. Niezwykle przydatne na wczesnym etapie edukacji. Choć przypominają popularne fiszki, są zupełnie inną metodą nauki. Tutaj liczy się przedstawienie dziecku jak największej ilości informacji, co wpływa na jego szybki rozwój, dzięki nauce poprzez zabawę.

Zabawa w czytanie metodą G. Domana

 

Kiedy wydaje się, że dziecko jest już gotowe na naukę czytania, warto zacząć ją właśnie dzięki kartom G.Domana. W początkowej fazie metoda ta polega na pokazywania dziecku zestawu 5 kart z napisami w krótkim odstępie czasu, 3 razy dziennie przez tydzień. Aby nauka była owocna, należy pokazywać karty w szybkim tempie, wyraźnie wymawiając pokazywane słowa.

 

Ucz, poprzez zabawę!

 

Liczenie przejeżdżających samochodów, wyprawa do lasu i konkurs w rozpoznawanie drzew… Proponuj dziecku rozwiązania, angażujące je do edukacyjnej zabawy, dostosowanej do jego potrzeb i możliwości. Często poprzez takie zaangażowanie młody człowiek odkrywa swoje pasje, a rodzicowi daje wskazówkę, w którym kierunku wspomagać i kształtować jego rozwój.

 

O czym należy pamiętać? Nie informuj dziecka, że Wasza zabawa na charakter edukacyjny i baw się razem z nim. Pomysły na mądre i sprytne wplecenie nauki w codzienne aktywności możesz czerpać z książek lub z własnej głowy.

 

Co z kontaktem z rówieśnikami?

 

Niewątpliwym minusem nauczania w domu może być brak regularnego kontaktu dziecka z kolegami i koleżankami z klasy oraz z jego rówieśnikami. Jak wiadomo człowiek jest istotą społeczną i obcowanie z innymi osobami jest nam niezbędne. Co więc zrobić, by Twoje dziecko, mimo edukacji domowej, mogło spotykać inne osoby w swoim wieku?

 

– przede wszystkim pamiętaj, że mimo edukacji domowej, Twoje dziecko wciąż ma prawo uczestniczyć w dodatkowych zajęciach edukacyjnych organizowanych w szkole. Wystarczy zapytać dyrektora o ich rodzaj oraz terminy. Takie zajęcia to nie tylko szansa na kontakt z rówieśnikami, ale także możliwość obudzenia w dziecku pasji, znalezienia hobby czy doskonalenia się,

 

– dbaj o życie towarzyskie swojej pociechy. Często zabieraj ją na plac zabaw, zapisuj na kolonie, festyny i wszelkie imprezy dla dzieci w jej wieku,

 

– obserwuj dziecko i rozmawiaj z nim. Zapytaj, co sprawia mu największą radość i w czym chciałoby się rozwijać. Warto zapisać je na prywatne zajęcia i kółka zainteresowań, by rozwijać w nim pasję i dać szansę na poznanie osób o podobnych zainteresowaniach.

 

Dobrze zaplanowane i przemyślane nauczanie w domu może przynieść dziecku nawet więcej korzyści, niż to szkolne. Grunt to zaopatrzyć się w dobre pomoce dydaktyczne, mieć dużo pomysłów na rozwój i zachęcenie dziecka do nauki oraz uzbroić się w duże pokłady cierpliwości. Jednak wspólny wysiłek zawsze popłaca, a to, że Twoje dziecko wyrośnie na mądrego i wartościowego człowieka będzie największą nagrodą.

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl