Złóż zamówienie do 12:00 w dzień roboczy, a wyślemy je tego samego dnia.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Nauka koncentracji u dziecka – poznaj 3 skuteczne sposoby! 0
Nauka koncentracji u dziecka – poznaj 3 skuteczne sposoby!

Nauka koncentracji to bardzo ważny element rozwoju każdego dziecka. Ta umiejętność jest niezbędna do wykonywania wszystkich świadomych działań, a problemy z utrzymaniem koncentracji mogą być przyczyną wielu trudności. Nie wiesz, od czego zacząć pracę ze swoim dzieckiem? Poznaj zatem nasze 3 niezawodne sposoby!

Jak rozwija się zdolność koncentracji u najmłodszych?

Na samym wstępie naszego artykułu chcemy zaznaczyć, że koncentracja to coś, co rozwija się stopniowo. U dziecka do ok. 3 roku życia występuje uwaga mimowolna – oznacza to, że maluch zainteresuje się czymś zupełnie nieświadomie, np. kolorowym obrazkiem lub poruszającym się przedmiotem. Świadome skupianie uwagi pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym – dzięki temu są w stanie robić to, czego się od nich wymaga i wykonywać określone zadania. Wraz z rozwojem dziecka wydłuża się czas skupienia jego uwagi.

Z tego właśnie powodu dzieci do 3. roku życia na zabawie potrafią skupić się przez ok. 5 -15 minut, lecz ich koncentracja na konkretnym zadaniu trwa zaledwie minutę. Dlatego też niezbędna jest obecność osoby dorosłej, która powie maluchowi, co powinien zrobić. Dzieci trzy- i czteroletnie mogą bawić się już ok. 20 minut, jednak ich uwaga na zajęciach przedszkolnych trwa ok. 10 minut. Pięcio- i sześciolatki wykorzystują swoją uwagę przez ok. 20 minut, a ich swobodna zabawa w skupieniu może trwać już nawet 40 minut.

Kiedy rozpocząć naukę koncentracji u dziecka?

Zastanawiasz się, jaki moment jest dobry na to, aby pomóc swojemu dziecku w koncentrowaniu się na zadaniu? Warto tę umiejętność rozwijać już od najmłodszych lat, rozpoczynając od najprostszych sposobów. Jednym z nich jest chociażby wspólne czytanie książeczek i pokazywanie obrazków. Takie ćwiczenie wykonasz już z kilkumiesięcznym brzdącem.

Z całą pewnością nad koncentracją swojego dziecka musisz pracować wtedy, gdy zauważysz pewne trudności. Jeżeli Twoja pociecha szybko się rozprasza, nudzi i nie potrafi na niczym skupić na dłużej – oznacza to, że warto podjąć pewne działania. Jakie? Już śpieszymy z odpowiedzią!

Sposoby na naukę koncentracji u dziecka

Poniżej przedstawimy Ci proste sposoby na to, jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację w zaciszu własnego domu.

1. Gry i układanki

Proste, znane od lat gry i układanki są świetne w nauce koncentracji. Układanie puzzli, tworzenie konstrukcji z klocków, gra w bierki, memory czy pchełki to coś, co wymaga od malucha dużego skupienia. Świetną zabawą dla najmłodszych, która pomoże im w rozwijaniu koncentracji, jest wkładanie klocków do sortera, czyli specjalnej zabawki, którą znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Doskonałym ćwiczeniem jest także dobieranie elementów w pary oraz wszelkiego rodzaju wyszukiwanki.

2. Zabawy sensoryczne

Ćwiczenia angażujące wszystkie zmysły malucha pozwalają pobudzić mózg oraz dostarczyć mu bodźców do rozwoju. Im więcej zróżnicowanych faktur, zapachów, dźwięków lub smaków będzie miało wpływ na umysł dziecka, tym lepiej. Taką zabawę możesz zorganizować dziecku w domu i to z ogólnodostępnych produktów. Najmłodsi uwielbiają eksperymenty z wykorzystaniem mąki, ryżu czy makaronu, zaś przelewanie wody o zróżnicowanej temperaturze może być doskonałą frajdą. Niezastąpione jest także chodzenie bosymi stopami po różnym podłożu oraz zabawy manualne, takie jak lepienie z plasteliny, masy solnej czy piasku.

3. Grupowanie i sortowanie

Co jeszcze wpływa na naukę koncentracji u dzieci? Z całą pewnością są to wszelkiego rodzaju zabawy i aktywności mające na celu grupowanie i sortowanie przedmiotów. Przyczyniają się one nie tylko do rozwijania koncentracji, lecz także do rozwoju intelektualnego dziecka. Do przeprowadzenia tego rodzaju zabaw możesz wykorzystać wszystko, co masz w domu – kredki, sztućce, ubrania czy zabawki. W końcu maluch może pomagać Ci podczas wyjmowania naczyń ze zmywarki czy w układaniu prania, segregując je na poszczególne elementy garderoby.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl