Wiele osób zastanawia się, czy dziecko widzi od pierwszego dnia swojego życia. Często młodzi rodzice chcą wiedzieć, czy noworodek może rozpoznać ich oraz rzeczy, które znajdują się wokół niego. Czy rozpoznawanie kolorów i kształtów przez tak małe dziecko jest możliwe? Z pewnością nie jest prawdą to, że noworodek nie widzi nic. Jednak jego wzrok rozwija się stopniowo i mija trochę czasu, aż zacznie widzieć świat tak jak dorosły człowiek. W tym tekście przedstawimy informacje i o rozwoju zmysłu wzroku.
Stopniowy rozwój wzroku
Niemowlę widzi inaczej niż dorośli ludzi. Jego wzrok będzie się kształtował przez dwa lata, dopóki zobaczy świat tak samo, jak ty! Zmysł wzroku nowonarodzonego dziecka jest bardzo słabo rozwinięty. Najlepiej dostrzega ono przedmioty, które znajdują się w odległości 20-30 cm od jego oczu. Reszta przedmiotów zlewa mu się w jeden obraz. Nie posiada ono zdolności rozpoznawania kolorów oraz widzenia trójwymiarowego. Wzrok niemowlęcia jest aż 30 razy mniej ostry niż dorosłego człowieka! Czasem rodzice decydują się na pomalowanie ścian dziecięcego pokoiku na pastelowe kolory. Taki pokój wygląda estetycznie, jednak naszemu maluszkowi będzie to raczej obojętne. Tak naprawdę, niemowlę nie jest zbytnio zaciekawione jasnymi kolorami. Dwumiesięczne dziecko widzi i skupia wzrok na mocnych i wyrazistych kolorach takich jak czarny, czerwony i zielony. Gdy niemowlę ma trzy miesiące, zaczyna widzieć swoje rączki, a półroczne dziecko rozpoznaje już kształty i potrafi śledzić ruch.
Stymulacja wzroku
Rodzice mogą wspierać prawidłowy rozwój wzroku swojego dziecka już od pierwszych dni jego życia. Najlepsze będą do tego obrazki kontrastowe. Umieszczone są na nich różne kształty, wzory i formy z wyraźnymi konturami w odpowiedniej kolorystyce. Jest to najlepsze źródło do stymulowania zmysłu wzroku. Doskonale ćwiczy i wspiera rozwój jego mózgu. Gdy pokazujemy dziecku rysunki, warto by mówić do niego i opowiadać mu co się na nich znajduje. Wtedy dodatkowo oprócz rozwoju wzroku pracujemy nad rozwijaniem się jego późniejszej mowy.
Dziecko od urodzenia reaguje na intensywne zmiany światła, a gdy rośnie, jego wzrok z miesiąca na miesiąc rozwija się coraz bardziej. Zaczyna widzieć więcej i dokładniej, a także rozpoznaje kolory- najpierw te wyraziste, następnie te bledsze. Pamiętajmy więc, aby zadbać o to, by oczy naszych dzieci miały szansę poznawać nowe kształty i kolory.