Dla niektórych rodziców to traumatyczna wizja, dla innych długo wyczekiwany moment. Nauczyć dziecko alfabetu to jedno z pierwszych, poważnych osiągnięć w karierze rodzicielskiej. Jak dokonać tego szybko i sprawnie, bez zbędnych nerwów i rozczarowań?
Kiedy się za to zabrać?
Pierwszą, podstawową kwestią, którą należy ustalić, jest wiek dziecka właściwy dla rozpoczęcia nauki czytania. Nie istnieje konkretna wartość, która będzie się sprawdzać w przypadku każdej pociechy. Generalna zasada głosi – im wcześniej, tym lepiej. Oczywiście nie możemy robić niczego na siłę. Ogromnym błędem jest przekładanie własnych ambicji nad potrzebami i możliwościami dziecka. Można natomiast z całą pewnością stwierdzić, że maluch, który rozpocznie pierwsze podrygi z literami w wieku trzech, czterech lat, zdecydowanie szybciej opanuje niezbędne podstawy, niż jego sześcioletni kolega. Z pewnością nie powinniśmy zabierać się za tego typu sprawy przed ukończeniem przez naszą pociechę drugiego roku życia. W tym okresie warto skupić się na rozwinięciu jego zdolności motorycznych, takich jak: chodzenie, siadanie, wstawanie i tym podobne.
Od czego zacząć?
Wiele jest metod nauki czytania dla dzieci. Przeglądając różnorodne poradniki możemy napotkać masę wskazówek i pomocy naukowych. Wszystko tak naprawdę zależy od nas samych i tego, co spotka się z aprobatą naszej pociechy. Wyjątkowo korzystną oraz przynoszącą błyskawiczne efekty metodą, jest czytanie globalne metodą Domana. W naszym sklepie oferujemy aż cztery rodzaje odpowiednich zestawów kart wykorzystujących właśnie tę metodę, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ten sposób nauki sprowadza się do powtarzalnego pokazywania dziecku danych zestawów kart. Jest na nich zamieszczona konkretna treść. Zazwyczaj są to podstawowe rzeczowniki, które na co dzień otaczają naszego ucznia. Dzięki odpowiedniej częstotliwości przedstawiania kar i wplataniu zabawy pomiędzy poszczególne etapy nauki, można szybko osiągnąć sukces.
Oczywiście, metoda ta nie musi podpasować każdemu. Jeżeli widzimy, że nasze dziecko jest roztargnione, okazuje brak zainteresowania dla zestawów kart, powinniśmy zrezygnować i poszukać innego sposobu. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i należy podchodzić indywidualnie do sprawy.
Warto wiedzieć
Jest parę naukowo udowodnionych zasad, które mają zastosowanie przy nauce alfabetu dla dzieci. Warto wiedzieć, że zdecydowanie lepiej dziecko uczy się z liter pisanych, niż z drukowanych. Jeżeli chcemy sami stworzyć pomoce naukowe dla naszej pociechy, pamiętajmy aby pisać duże i przede wszystkim wyraźne i proste litery. Nie ma tu miejsca na fikuśne wykończenia, czy jakikolwiek pośpiech.