Złóż zamówienie do 12:00 w dzień roboczy, a wyślemy je tego samego dnia.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Przebodźcowane dziecko – zobacz, jak sobie z nim poradzić 0
Przebodźcowanie dziecka – zobacz jak sobie z tym poradzić?

Współczesny świat jest pełen pośpiechu i stresu. Każdego dnia człowiek jest wystawiony na działanie wielu bodźców. Wpływa to nie tylko na osoby dorosłe, ale również na dzieci. Coraz więcej maluchów jest przebodźcowanych. Jak rozpoznać ten problem i sobie z nim poradzić? Podpowiadamy!

Na czym polega przebodźcowanie dziecka?

Zastanawiasz się, czym tak właściwie jest przebodźcowanie dziecka? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że zdarza się to dość często. Gdy wszystko dzieje się bardzo szybko i intensywnie, odczuwają to nawet maluchy. Przebodźcowaniem dziecka nazywamy stan, w którym jest ono przeciążone właśnie, tym, co ma miejsce wokół niego. Maluch jest przestymulowany docierającymi do niego z zewnątrz bodźcami. Co ważne, na nadmierną stymulację najbardziej narażone są noworodki. Wynika to z faktu, iż nie mają one jeszcze dobrze ukształtowanego układu nerwowego.

Jakie są objawy przebodźcowania u dziecka?

Chcesz wiedzieć, po czym rozpoznać, że maluch jest przestymulowany? Objawy przebodźcowania u dziecka są różne, ale kilka zachowań dobitnie świadczy o tym, że coś jest nie tak. Często może się to wiązać z jakimiś większymi wydarzeniami, które wpływały również na malucha, jednak nie jest to regułą.

Warto mieć świadomość tego, że przebodźcowane dziecko zazwyczaj:

- jest przewrażliwione, a niekiedy płaczliwe;

- smutne;

- rozdrażnione;

- niespokojne;

- nadpobudliwe;

- wystraszone lub wręcz przerażone;

- nie potrafi się na niczym skupić;

- nie słucha tego, co do niego mówisz;

- ma zaburzenia snu.

Jak widać, nie można bagatelizować zarówno smutku i niepokoju u dziecka, jak i nadpobudliwości. Pamiętaj, że każdy maluch reaguje inaczej i będzie miał nieco inne objawy.

Jakie są najczęstsze przyczyny przebodźcowania dziecka?

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje dziecko jest przebodźcowane? Co zazwyczaj powoduje taki stan? Bardzo często ma on miejsce wówczas, gdy zapewnia się dziecku wręcz nadmiar atrakcji. Jeśli ma ono dostęp do zbyt dużej ilości zabawek, pozytywek i innych gadżetów to tak naprawdę nie wie, na czym się skupić. Często lepiej, aby miało kilka zabawek niż wypełniony nimi cały pokój. Poza tym na dziecko może negatywnie wpływać również hałas na mieście czy tłum ludzi. Doświadcza się tego zazwyczaj podczas zakupów lub spaceru, ale wbrew pozorom także w trakcie odwiedzin bliskich. Goście zazwyczaj próbują skupić uwagę malucha, śpiewając, hałasując grzechotkami, pokazując różne zabawki. Oprócz tego biorą Twoją pociechę na ręce, przytulają, kołyszą. Musisz mieć świadomość tego, że jeśli takie działania będą występowały zbyt często, mogą one doprowadzić właśnie do przebodźcowania i wystąpienia u dziecka wymienionych wcześniej objawów.

Przebodźcowane dziecko – jak sobie z nim poradzić?

Nie wiesz, co zrobić, gdy Twoje dziecko jest przebodźcowane? Na szczęście istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Przede wszystkim warto poczytać o tym, w jaki sposób rozwijają się zmysły dziecka i jakie działania podejmować, aby rozwój był prawidłowy. Zapoznaj się m.in. z zasadami nauki czytania i stymulacji wzroku już od pierwszych miesięcy. Ponadto zaopatrz się w specjalne materiały do nauki liczenia. Dobrze jest także dowiedzieć się, jak skutecznie motywować i uspokajać swoją pociechę. Co ważne, wszystkie te informacje znajdziesz na naszej stronie internetowej, która jest prawdziwą kopalnią wiedzy. Nasz sklep i blog został stworzony właśnie z myślą o prawidłowym rozwoju dziecka. Poszczególne zadania dopasowaliśmy do etapu dorastania pociechy, więc możesz mieć pewność, że wszystko odbędzie się tak, jak należy.

Rozwój zmysłów a przebodźcowanie

Jeśli zauważyłeś u dziecka objawy przebodźcowania, koniecznie odwiedź zakładkę „rozwój zmysłów”. Znajdziesz tam m.in. informacje, w jaki sposób rozwijają się poszczególne zmysły. Dzięki temu dowiesz się także, jak uniknąć ich nadmiernej stymulacji. Pamiętaj, że zarówno słuch, jak i smak, wzrok, węch oraz zmysł równowagi mają ogromne znaczenie. Jeśli każdy z tych zmysłów będzie właściwie pobudzany, nie tylko Twoje dziecko, ale również Ty nauczysz się jak unikać tych bodźców, które są zbędne.

Ważna jest świadomość tego, iż każdy zmysł rozwija się w nieco innym tempie i wymaga przyjęcia innego planu stymulacji. Pamiętaj, że im młodsze dziecko, tym delikatniej trzeba je traktować. Stawiaj na krótkie sesje i stymuluj wyłącznie jeden ze zmysłów w danym czasie. Obserwuj reakcje malucha. Jeśli będzie się uśmiechał, jest duża szansa, że postępujesz właściwie.

Wyciszanie przestymulowanego dziecka w wieku szkolnym

Chcesz wiedzieć, jak można wyciszyć przestymulowane dziecko w wieku szkolnym? Może ono odzyskać równowagę m.in. dzięki:

- ograniczeniu nadmiaru aktywności (np. zajęć dodatkowych);

- zwiększeniu czasu przeznaczonego na odpoczynek;

- zabawie na świeżym powietrzu;

- stworzeniu planu dnia i tygodnia;

- technikom relaksacyjnym;

- zdrowej diecie;

- odpowiednio dostosowanej aktywności fizycznej.

Jak widać, wiele dzieci jest przebodźcowanych. Dotyczy to nie tylko pociech w wieku szkolnym, ale również niemowląt. Na szczęście istnieje wiele sposób, aby sobie z tym poradzić. Najważniejsze jest to, aby wiedzieć, jak rozwijają się zmysły malucha i jak można bezpiecznie je stymulować. Poza tym kluczowa jest obserwacja reakcji dziecka.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl