Złóż zamówienie do 12:00 w dzień roboczy, a wyślemy je tego samego dnia.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Wybierz język:
PL / DE

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Raczkowanie – na co powinieneś zwrócić uwagę? 0
Raczkowanie – na co powinieneś zwrócić uwagę?

 

 

Jak wygląda prawidłowe raczkowanie?

 

Raczkujący maluch wykonuje naprzemienne ruchy rączek i nóżek. Twoje dziecko powinno poruszać kończynami w sposób krzyżowy – prawa rączka współpracuje z lewą nóżką i na odwrót. Początkowo nie musisz się przejmować słabą koordynacją ruchów. Z czasem jednak ruchy raczkującego niemowlaka powinny stać się pewne i równomierne. Jest to bardzo ważny krok w drodze do opanowania umiejętności samodzielnego chodzenia i biegania. To właśnie w tym czasie dochodzi do koordynacji półkul mózgowych i rozwoju funkcji motorycznych. Nieprawidłowe raczkowanie może, choć nie musi, świadczyć o zaburzeniach.

 

Kiedy maluch powinien zacząć raczkować?

 

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, jednak istnieją także określone ramy czasowe, które pomagają określić, czy wszystko jest w porządku. Przyjmuje się, że niemowlak powinien zacząć raczkować około 8 miesiąca życia. Opanowanie tej umiejętności może trwać nieco dłużej u wcześniaków. Jeśli twoje dziecko nie podejmie prób samodzielnego poruszania się po 10 – 11 miesiącu życia, skonsultuj się ze specjalistą – lekarzem bądź fizjoterapeutą.

 

Co powinno wzbudzić niepokój?

 

Największym powodem do niepokoju jest brak podjęcia aktywności ruchowej. Twoja czujność powinna jednak zostać wzmożona także wtedy, gdy ruchy są nieprawidłowe. Raczkowanie poprzedzone jest etapem pełzania, czyli poruszania się niemowlęcia ruchem pełzającym za pomocą wszystkich czterech kończyn. Wówczas dziecko, leżąc na brzuchu, porusza rączkami i nóżkami, co umożliwia mu poruszanie się do przodu. Jeśli twój maluszek nie przechodzi na „wyższy” etap i nie zaczyna wspierać się na kończynach, może to świadczyć o słabym napięciu mięśniowym bądź problemach neurologicznych. Są niemowlęta, które omijają etap raczkowania, ale zawsze warto to skontrolować.

Powinieneś także skonsultować się ze specjalistą, jeśli raczkowanie twojego dziecka jest nieskoordynowane, nawet po dłuższym czasie. Częsta utrata równowagi albo nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała i siły na poszczególnych kończynach również powinny wzmóc twoją uwagę

 

Co dalej?

 

Etap raczkowania powinien być stosunkowo krótki. To swoiste przygotowanie do samodzielnego chodzenia, które dość szybko sprawi, że twoje dziecko nie będzie już raczkowało. Pod terminem nieprawidłowe raczkowanie kryje się także przedłużający się etap poruszania się na czterech kończynach. Zazwyczaj niemowlęta koło 12 miesiąca życia stawiają pierwsze kroki. Jeśli twoja pociecha nie uczyni tego do 18 miesiąca życia, koniecznie zasięgnij porady pediatry.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl