Złóż zamówienie do 12:00 w dzień roboczy, a wyślemy je tego samego dnia.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Zadania dla 6-latka, które pomogą w jego rozwoju 0
Zadania dla 6-latka, które pomogą w jego rozwoju

Różnego rodzaju gry i zadania dla 6-latka to najlepszy sposób na naukę poprzez zabawę. Oczywiście każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie, ale warto wypełnić mu czas zabawami wspierającymi rozwój. Co powinno umieć dziecko w wieku 6 lat? Jakie są najlepsze zadania dla 6-latka?

Czym charakteryzuje się przeciętny sześciolatek?

Każde dziecko rozwija się w innym tempie. Jednak można przyjąć, że zazwyczaj sześciolatki są aktywne, bystre, zainteresowane otaczającym je światem i dość rozmowne. Lubią rywalizować z innymi dziećmi, ale jednocześnie nie lubią przegrywać.

Dzieci w wieku 6 lat na ogół są dość egocentryczne, ale mają przyjaciół, znajomych np. z przedszkola czy podwórka. Znają już kilka tysięcy słów i można z nimi porozmawiać na różne tematy. Bywają przy tym niestabilne emocjonalnie. Często zmienia się ich nastrój. Mówi się, że wszędzie ich pełno, bo nie potrafią zazwyczaj usiedzieć na jednym miejscu. Trzeba je więc mieć nieustannie na oku.

Co potrafi dziecko w wieku 6 lat?

Dziecko sześcioletnie zna podstawowe figury, kolory, części ciała, miesiące, pory roku itd. Potrafi się przedstawić i powiedzieć, gdzie mieszka czy ile ma lat. Nie ma problemu z narysowaniem człowieka i umie policzyć przynajmniej do 10. Sześciolatki uczą się pisać i czytać z różnymi efektami. Niektóre potrafią czytać metodą głoskową lub sylabizując proste słowa.

Jeśli mowa o rozwoju ruchowym, to sześciolatek zazwyczaj potrafi jeździć na hulajnodze i rowerze dwukołowym. Powinien być dość samodzielny w czynnościach takich jak ubieranie się, korzystanie z toalety itd. Dzieci są zazwyczaj aktywne fizycznie, lubią zabawy ruchowe.

Jakie zadania dla 6-latka mogą wspomóc jego rozwój?

Różnego rodzaju zadania dla 6-latka mogą rozwinąć go na wielu płaszczyznach. Na motorykę pozytywnie wpływają oczywiście takie aktywności jak bieganie, rzucanie i łapanie piłki, stanie na jednej nodze czy pokonywanie przeszkód. Dzieci w wieku 6 lat mogą grać np. w zbijaka czy dwa ognie - najlepiej oczywiście na świeżym powietrzu.

Rozwój funkcji wzrokowych jest z kolei możliwy poprzez różne ćwiczenia np. znajdowanie na obrazkach szczegółów, dobieranie przedmiotów w pary, składanie obrazków, układanie puzzli, rysowanie za pomocą szablonów, rysowanie po śladzie, kalkowanie itd. W przypadku funkcji słuchowych dobrze sprawdzają się takie zadania jak dzielenie zdań na wyrazy i wyrazów na sylaby, zabawy rytmiczne, nauka krótkich wierszyków, czytanie prostych wyrazów itd.

Warto rozwijać sześciolatka także pod względem koordynacji wzrokowo-ruchowej. Tutaj nieocenione są ćwiczenia dłoni - machanie, klaskanie i krążenie. Można też zachęcić dziecko to lepienia z plasteliny, malowania palcami, odrysowywania dłoni, łączenia kropek, rysowania szlaczków, nawlekania koralików i tworzenia budowli z klocków. Sprawdzają się więc wszystkie zadania dla 6-latka, które wymagają precyzji działania.

Bardzo istotny w przypadku dzieci jest poza tym rozwój poznawczy. Z pociechą trzeba dyskutować na różne tematy, zadawać pytania problemowe, zwracać uwagę na różne aspekty rozwiązywania problemów itd. Ważne jest czytanie dziecku i zadawanie pytań na temat danego tekstu. Świetnym rozwiązaniem mogą być zagadki. Eksperci zalecają też ćwiczenie z maluchem koncentracji uwagi. Pomocne są tutaj rebusy i gry planszowe.

Na koniec nie można zapomnieć o rozwoju intelektualnym dziecka. Już u kilkulatków trzeba zadbać o umiejętności nawiązywania relacji społecznych. Dziecko trzeba chwalić, gdy na to zasłuży i cierpliwie go słuchać. Warto stwarzać mu możliwość poznawania innych dzieci w podobnym wieku. Większość rodziców decyduje się na zapisanie swojej pociechy do przedszkola. To dobra decyzja z punktu widzenia prawidłowego rozwoju malucha. 6-latek powinien mieć regularny kontakt z rówieśnikami.

Jak widać, jest sporo zadań dla 6-latka, które mogą pomóc w jego rozwoju i to w różnych aspektach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl