Złóż zamówienie do 12:00 w dzień roboczy, a wyślemy je tego samego dnia.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 509926426

Email.: info@wczesnaedukacja.pl

Do darmowej dostawy: 400,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Liczydło – jak na nim liczyć? Garść praktycznych wskazówek 0

Liczydło jest niezwykle przydatnym gadżetem dla dzieci wkraczających w świat cyfr i liczb. Ma prostą konstrukcję deski z wyżłobieniami, w których umieszczone są pręciki z koralikami. Wydaje się, że używanie liczydła jest bardzo łatwe i nie ma w tym nic skomplikowanego – wystarczy bowiem podczas obliczeń jedynie przesuwać koraliki. Jednak, czy aby na pewno na tym kończy się cała filozofia? Jak najlepiej wykorzystać liczydło i jak na nim liczyć, by w prosty sposób przekazać dziecku tę umiejętność? Czytaj dalej i poznaj kilka praktycznych podpowiedzi!

Liczydło – jak na nim liczyć?

Jak liczyć na liczydle? By to zobrazować, na celownik weźmy liczydło z 5 rzędami. Zacznij od jego odpowiedniego ułożenia. Połóż je pionowo przed sobą, wszystkie koraliki natomiast przesuń na prawą stronę. Teraz jesteś gotowy, by zacząć liczenie. Pierwszy rząd koralików od dołu to kolejno liczby od jeden do dziesięć. Drugi rząd od dołu pokazuje dziesiątki, trzeci – setki, czwarty – tysiące i tak dalej. Na przykład, liczba 36 to 6 koralików z rzędu pierwszego oraz 3 koraliki z rzędu drugiego.

Jak dodawać na liczydle?

W jaki sposób liczyć na liczydle, aby dodać do siebie na przykład liczby 20 i 9? Zacznij od ustawienia liczby 20 poprzez przesunięcie dwóch koralików z drugiego rzędu. Teraz czas na dziewiątkę – aby ją uzyskać, przesuń 9 koralików w lewo z pierwszego rzędu i gotowe! Liczydło pokazuje liczbę 29. Jak natomiast dodać cyfry takie jak 8 i 9? Przesuń 8 koralików w lewo w rzędzie pierwszym – dodawanie rozpoczynasz od dwóch pozostałych koralików po prawej stronie. Całość musisz przesunąć w prawo, następnie naliczasz uzyskaną tym samym dziesiątkę, przesuwając jeden koralik w rzędzie wyżej. Otrzymujesz dziesiątkę. Dotychczas dodałeś dwa koraliki z dziewięciu, pozostało Ci zatem przesunięcie w lewo siedmiu pozostałych do dodania koralików z najniższego rzędu. Otrzymaliśmy 1 w rzędzie drugim i 7 w rzędzie pierwszym. W taki sposób ukazuje się wynik, jakim jest 17.

Jak odejmować na liczydle?

Odejmowanie na liczydle jest analogiczne do dodawania. Spróbujmy wykonać zatem działanie 400-200. Na wstępie musisz ustawić liczbę 400 – przesuń więc cztery koraliki po lewej stronie w trzecim rzędzie od dołu. Następnie odejmij 200, czyli przesuń dwa koraliki w prawo. Pozostaną dwa koraliki w trzecim rzędzie, co daje wynik 200.

Jak mnożyć i dzielić na liczydle?

Jak liczyć na liczydle, jeśli chcesz wykonać na nim bardziej skomplikowane operacje, np. mnożenie i dzielenie? Mnożenie na liczydle kieruje się jedną podstawową zasadą – na liczydle zapisujesz liczbę, którą będziesz mnożyć, mnożnik musisz zapamiętać! Aby rozpocząć mnożenie, zacznij od wartości najmniejszych. Przy dzieleniu odejmij dzielnik (liczbę, przez którą dzielimy) od dzielnej (liczby, którą chcemy podzielić) tyle razy, ile to możliwe, dopóki nie dojdziesz do zera. Liczba wykonanych działań jest wynikiem dzielenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl